Łosień: Bp Jan Piotrowski przewodniczył obchodom 50-lecia parafii

Kilkumiesięczne obchody półwiecza parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Łosieniu zakończyły się w niedzielę, 28 czerwca 2015 r. Mszą św., której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

W homilii kielecki ordynariusz mówił m.in. o zobowiązaniach chrześcijanina i parafianina, które wynikają z sakramentu chrztu. - Cóż będzie wart ten wasz uroczy kościół, jeśli nie będzie w nim żywego, pięknego, bogatego w łaskę człowieka?” – pytał bp Piotrowski. Jego zdaniem liczna obecność uczestników uroczystości „mówi nam coś o jakości wiary tych pokoleń, które stanowią wspólnotę parafialną”.

Zauważył też, że kilkumiesięczne obchody jubileuszu były okazją do modlitewnej mobilizacji całej wspólnoty parafialnej. - W tej świątyni jest tyle ludzkiego wysiłku, ofiary, potu, cierpienia, a może nawet niezrozumienia, ale właśnie wiara buduje i jednoczy - zaznaczył.

W Eucharystii bardzo licznie uczestniczyli parafianie i ich goście, obecni byli Rycerze Kolumba oraz strażacy. Na zakończenie uroczystości odbyło się nabożeństwo dziękczynne za 50 lat parafii i procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.

Kościół w Łosieniu, projektowany początkowo jako kaplica, budowano w latach 1958–64, równolegle powstawał samodzielny ośrodek duszpasterski. Parafia została erygowana dopiero w 1965 r., a wydzielono ją z parafii Piekoszów oraz Łopuszno i Strawczyn. Kościół został konsekrowany przez bp. Edwarda Materskiego 12 lutego 1973 r.

Autorem aranżacji wnętrza kościoła z większością jego detali i kolorystką, była urodzona w Wilnie, kielecka artystka plastyk Izabela Borowska (zm. w 2007 roku).

W ołtarzu głównym pod współczesnym krzyżem została umieszczona ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem – ulubiony motyw Borowskiej. W podobnej stylistyce utrzymane są stacje Drogi Krzyżowej, ołtarz i ambon. Wystój kościoła jest oszczędny i jednolity.

Parafia liczy ok. 2200 osób. Należą do nie miejscowości: Łosień, Łosienek, Łubno, Korczyn, Małogoskie.

Proboszczem parafii jest ks. Stanisław Król. Aktywnością we wspólnocie odznaczają się Rycerze Kolumba, koła różańcowe, kilkudziesięciu ministrantów, są także nadzwyczajni szafarze Komunii świętej.

dziar
tekst za: www.ekai.pl