Kilkumiesięczne obchody półwiecza parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Łosieniu zakończyły się w niedzielę, 28 czerwca 2015 r. Mszą św., której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
W homilii kielecki ordynariusz mówił m.in. o zobowiązaniach chrześcijanina i parafianina, które wynikają z sakramentu chrztu. - Cóż będzie wart ten wasz uroczy kościół, jeśli nie będzie w nim żywego, pięknego, bogatego w łaskę człowieka?” – pytał bp Piotrowski. Jego zdaniem liczna obecność uczestników uroczystości „mówi nam coś o jakości wiary tych pokoleń, które stanowią wspólnotę parafialną”.
Zauważył też, że kilkumiesięczne obchody jubileuszu były okazją do modlitewnej mobilizacji całej wspólnoty parafialnej. - W tej świątyni jest tyle ludzkiego wysiłku, ofiary, potu, cierpienia, a może nawet niezrozumienia, ale właśnie wiara buduje i jednoczy - zaznaczył.
W Eucharystii bardzo licznie uczestniczyli parafianie i ich goście, obecni byli Rycerze Kolumba oraz strażacy. Na zakończenie uroczystości odbyło się nabożeństwo dziękczynne za 50 lat parafii i procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.
Kościół w Łosieniu, projektowany początkowo jako kaplica, budowano w latach 1958–64, równolegle powstawał samodzielny ośrodek duszpasterski. Parafia została erygowana dopiero w 1965 r., a wydzielono ją z parafii Piekoszów oraz Łopuszno i Strawczyn. Kościół został konsekrowany przez bp. Edwarda Materskiego 12 lutego 1973 r.
Autorem aranżacji wnętrza kościoła z większością jego detali i kolorystką, była urodzona w Wilnie, kielecka artystka plastyk Izabela Borowska (zm. w 2007 roku).
W ołtarzu głównym pod współczesnym krzyżem została umieszczona ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem – ulubiony motyw Borowskiej. W podobnej stylistyce utrzymane są stacje Drogi Krzyżowej, ołtarz i ambon. Wystój kościoła jest oszczędny i jednolity.
Parafia liczy ok. 2200 osób. Należą do nie miejscowości: Łosień, Łosienek, Łubno, Korczyn, Małogoskie.
Proboszczem parafii jest ks. Stanisław Król. Aktywnością we wspólnocie odznaczają się Rycerze Kolumba, koła różańcowe, kilkudziesięciu ministrantów, są także nadzwyczajni szafarze Komunii świętej.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl