Ludzie, spotkanie, Agape... czyli powakacyjny Dzień Wspólnoty

W minioną sobotę, 18 września 2021 r. w parafii pw. św Antoniego z Padwy w Kielcach odbył się powakacyjny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie diecezji kieleckiej.

Dla członków i sympatyków Ruchu był to szczególny czas – czas spotkania z Bogiem, drugim człowiekiem, a także czas podsumowań tegorocznych oaz wakacyjnych, które od początku pandemii miały szansę po raz pierwszy odbyć się w pełni.

Swoje spotkanie oazowicze rozpoczęli wspólną modlitwą, którą poprowadziła animatorka Kamila Bała we współpracy z diakonią muzyczną poprowadzoną przez Katarzynę Ruczyńską. Następnie, po krótkim przygotowaniu liturgicznym rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, w której wzięli udział księża naszej diecezji, moderatorzy Ruchu, a przewodniczył jej Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta. Jak podkreślił w podziękowaniach ks. Artur Płaziński – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie – obecność księdza biskupa była dla wszystkich szczególnym wyróżnieniem, błogosławieństwem, a przede wszystkim widocznym znakiem urzeczywistniania się Kościoła poprzez obecność jego pasterza.

Bp Andrzej Kaleta w homilii podkreślił istotę i siłę wspólnoty w życiu każdego człowieka, w której sam, jak się dowiedzieliśmy, miał okazję wzrastać. Jak słusznie zauważył, pomimo deszczowej i pochmurnej pogody świeciło słońce, a był nim uśmiech i radość każdego z osobna, począwszy od najmłodszych, przyniesionych jeszcze na rękach rodziców, a skończywszy na tych, którzy całe swoje życie związali z oazą.

Po Mszy św. rozpoczęła się prezentacja poszczególnych turnusów, które odbyły w tym roku swoje rekolekcje wyjazdowe. Towarzyszyły temu radość i wdzięczność, którą wyraziła też para diecezjalna – Katarzyna i Tomasz Radek – poprzez wręczenie, w przypadku oaz młodzieżowych moderatorom, a w przypadku oaz rodzin parom prowadzącym, drobnych upominków za otwartość i gotowość serca na posługę podczas rekolekcji. Prezentację grup zakończyła krótka modlitwa pieśnią, po której płynnie przejść można było do konferencji, której wygłoszenie podczas tegorocznego powakacyjnego Dnia Wspólnoty przypadło Katarzynie Radek – jak wspomniano wyżej, współtworzącej parę diecezjalną. Część oficjalną zakończyła godzina świadectw, podczas której uczestnicy rekolekcji mogli podzielić się doświadczeniem krótkim, radosnym i chrystocentrycznym świadectwem, do którego dawania każdy z nas jest powołany.

Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólnym posiłkiem, nazywanych w kręgach oazowych Agape, czyli jednym słowem: MIŁOŚĆ. I tak właśnie, z miłością, uśmiechem, i radością będziemy wspominać ten dzień, i z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego, według kalendarza oazowego, Adwentowego Dnia Wspólnoty.