Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł przez Kielce

Ulicami centrum Kielc przeszedł kolejny Marsz dla Życia i Rodziny. Jego uczestnicy manifestowali jak ważne są dla nich tradycyjne wartości. Według wstępnych szacunków organizatorów, mogło w nim uczestniczyć nawet 2.500 osób.

Marsz poprzedziła uroczysta Msza święta w kieleckiej bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

- Niech się dzieje. Jest to ważne wydarzenie, które zwraca uwagę na najważniejsze dary, którymi jesteśmy obdarzeni – życie i rodzina są fundamentem naszego społeczeństwa. Tylko w zdrowej rodzinie można wychowywać kolejne pokolenia – powiedział w Radiu eM Włodzimierz Rybczyński, jeden z organizatorów marszu.

Data tegorocznego marszu nawiązywała do pielgrzymki Jana Pawła II do Kielc i Masłowa – odwiedził on nasz region 3 czerwca 1991 roku.

- Stąd wzięliśmy też hasło, jest ono częścią wypowiedzi Jana Pawła II, żeby ojciec i matka byli godnymi swojego imienia, żeby dorastali do wartości, które reprezentują – dodał Tomasz Bogucki, organizator marszu.

Kolumnę prowadziła Orkiestra OSP Piekoszów. Za nią jechał zrekonstruowany przez kieleckiego mechanika Marka Adamczaka Papamobile z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Tego dnia na pokład papieskiego auta mogły wsiąść dzieci.

Wielu uczestników przemarszu podkreślało swoje przywiązanie do tradycyjnych wartości:

- Marsz jest dobrze zorganizowany, przychodzi wiele osób. Mamy konkretny cel, obronę życia nienarodzonych – powiedzieli Andrzej i Mieczysława z Kielc

- Zawsze bardzo nam się podoba. Bronimy życia i rodziny, manifestujemy, jak ważna jest ta rodzina w życiu – dodali Elżbieta i Grzegorz z Górna, którzy na marsz przyszli z synem Maciejem.

Wśród uczestników wydarzenia byli także świętokrzyscy politycy. - To kwintesencja wartości, na których powinno się opierać nasze codzienne życie – bez rodziny nie ma dobrego życia i dobrego kraju – zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

- Rodzina jest najważniejsza, dzięki rodzinom tworzymy społeczeństwo, które ma szansę rozwoju. To także droga życia dla tych, którzy wybierają to powołanie. Piękny jest nasz marsz, w sposób radosny i pogodny manifestujemy nasze przywiązanie – podkreślał senator Krzysztof Słoń.

Marsz dotarł do Parku Miejskiego, pod muszlę koncertową. Tam przywitał go dziecięcy zespół Józefowe Kwiatki z parafii świętego Józefa Robotnika w Kielcach. Na jego uczestników czekało tam wiele atrakcji.

tekst za: emkielce.pl

>> Galeria zdjęć