Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł przez Kielce

„Ojcostwo, rodzina i odpowiedzialność” - pod takim hasłem ulicami Kielc przeszedł już po raz czternasty Marsz Dla Życia i Rodziny. W wydarzeniu wzięły udział setki mieszkańców, w radosnym pochodzie uczestniczyło mnóstwo rodzin z dziećmi.

Marsz poprzedziła Msza św. w kieleckiej katerze, następnie jego uczestnicy przeszli z Placu Najświętszej Maryi Panny, ulicami centrum Kielc na plac przed kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Jak mówi Włodzimierz Rybczyński, z Domowego Kościoła Diecezji Kieleckiej, jeden ze współorganizatorów Marszu, jego celem jest przekazywanie społeczeństwu tego, że życie jest najwyższą i nadrzędną wartością.

– Chcemy propagować w społeczeństwie prawdę, że życie trwa od momentu poczęcia, należy je szanować i za wszelką cenę bronić. Chcemy również propagować wartość rodziny, która jest najlepszym i najwspanialszym miejscem do wychowywania dzieci. Akurat dziś marsz zbiega się z dniem ojca, dlatego akcentujemy jego rolę w wychowywaniu przyszłych pokoleń. Ojciec jest fundamentem rodziny, który jest za nią odpowiedzialny, stanowi o jej bezpieczeństwie – dodaje.

Włodzimierz Rybczyński zaznacza, że frekwencja podczas tegorocznej edycji marszu jest rekordowa.

W Marszu wzięły udział prawdziwe tłumy, nie brakło również rodzin z dziećmi. – Życie i rodzina są dla nas bardzo ważnymi wartościami. To podstawa, która jest potrzebna do życia. Atmosfera marszu jest radosna, z poszanowaniem wszystkich grup, jakie mijamy na swojej drodze – mówiła pani Magda.

Z koeli pan Dominik, podkreśla, że ojcostwo jest wymagającym zadaniem, które daje dużo satysfakcji. – Chcę bronić podstaw naszej cywilizacji, ona zaczyna się od ochrony najsłabszych, od ochrony życia to nasza podstawa, dlatego biorę udział w marszu – dodaje.

– Chcemy pokazać, co w życiu człowieka jest najważniejsze, a wśród tych najważniejszych kwestii jest rodzina, w której nie tylko wychowują się dzieci, ale także kształtują się charaktery. To również miejsce, gdzie my jako mamy i ojcowie możemy kształtować siebie nawzajem. Rodzina jest wyjątkową wspólnotą, a bycie rodzicem to powołanie – stwierdził senator Krzysztof Słoń.

W trakcie Marszu prowadzona była akcja charytatywna na rzecz kieleckiego hospicjum dla dzieci.

Tegoroczny, XIV Marsz Dla Życia i Rodziny w Kielcach zakończył festyn rodzinny, na placu przed kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego.

tekst za: emkielce.pl

>> Galeria zdjęć (cz. 1)

>> Galeria zdjęć (cz. 2)