Medale Per Artem Ad Deum wręczone

Paweł Łukaszewski, Jerzy Skąpski i Leszek Sosnowski – to laureaci tegorocznej nagrody Per Artem Ad Deum. Medalem Papieskiej Rady ds. Kultury nagradzani są wybitni artyści, którzy swoją sztuką zbliżają ludzi do Boga.

Jednym z wyróżnionych tą prestiżową nagrodą w tym roku jest Paweł Łukaszewski, kompozytor, dyrygent i pedagog. Komponuje przede wszystkim muzykę sakralną. Jego utwory były wykonywane w kraju i za granicą, podczas licznych festiwali i koncertów. – To wyjątkowe wyróżnienie. Jestem laureatem wielu nagród, ale ta jest szczególna – przyznał Paweł Łukaszewski.

Papieska Rada ds. Kultury nagrodziła również zmarłego w maju Jerzego Skąpskiego, artystę, malarza i projektanta witraży. –  Jego wielka twórczość w zakresie witraży była doceniana w całej Europie. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki monumentalnej – mówiła żona artysty, Agnieszka Skąpska.

Trzecim odznaczonym jest Leszek Sosnowski, scenograf, dziennikarz i fotograf. Autor prac o św. Janie Pawle II. – To dla mnie duża radość, ponieważ jest to pewne podsumowanie naszej, mówię naszej, bo nie tylko mojej pracy. To z pewnością miły akcent i można się z tego jedynie cieszyć – przyznaje Leszek Sosnowski.

Do tej pory w Targach Kielce nagrodzono 26 laureatów m.in. Krzysztoaf Pendereckiego, Krzysztofa Zannussiego, Wincentego Kućmę, Ennio Morricone oraz Wojciecha Kilara.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć