Wielkopiątkowej liturgii w oparciu o ryt bożogrobców w unikatowej w Polsce Bazylice Grobu Bożego w Miechowie, z udziałem tłumów wiernych, w tym członków zakonu bożogrobców przybyłych z różnych stron Polski – przewodniczył bp Kazimierz Ryczan.
Miechów znajduje się w diecezji kieleckiej, stąd zgodnie z wieloletnim obyczajem biskup kielecki prowadzi nabożeństwo liturgii Wielkiego Piątku i Drogi Krzyżowej po gotyckich krużgankach, pamiętających czasy św. Jadwigi Królowej.
W słowie, wygłoszonym do licznie przybyłych uczestników uroczystości, bp Ryczan rozważał powtarzający się w historii motyw zdrady Judasza i zdrady krzyża, na którym - jak stwierdził – buduje zachodnia cywilizacja. Podkreślał, że w dzisiejszym świecie brakuje promocji dobra, natomiast pleni się zło i zbyt często wychwala się kłamstwo - w życiu publicznym i w przekazach medialnych.
Rozważania stacji drogi krzyżowej przygotowali m.in. lekarze, siostry zakonne, nauczyciele, młodzież szkolna, kawalerowie Grobu Bożego.
„To dla nas wyjątkowy dzień, stąd obecność 40 osób - kawalerów i dam, z Jego Ekscelencją Karolem Szlenkierem – zwierzchnikiem Zwierzchnictwa Polskiego , kawalerami z Krakowa, Kielc, Olkusza” – powiedział KAI Stanisław F. Osmenda KCHS - ceremoniarz świecki oraz Kustosz Siedziby Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Zgodnie z miechowską tradycją, nabożeństwo wielkopiątkowe nawiązywało do oryginalnego, zachowanego od stuleci rytu liturgicznego bożogrobców miechowskich – stróżów miechowskiej świątyni od XII wieku.
Przed biskupem z Najświętszym Sakramentem osiem ubranych biało dziewcząt niosło na poduszkach atrybuty Męki Pańskiej – gwoździe, młotek, włócznię, drabinę, ciernie. W procesji szli rycerze Grobu Bożego w charakterystycznych strojach, kanonicy miechowscy, rajcy miejscy, parafianie i licznie przybywający w tym dniu do Miechowa pielgrzymi. Procesji towarzyszył śpiewany dialog pomiędzy chórem, a asystą Najświętszego Sakramentu.
Niesione procesjonalnie mary Pana Jezusa zostały włożone do grobu w kaplicy Grobu Bożego w bazylice - uznawanego za najwierniejszą replikę jerozolimskiego grobu Bożego na świecie.
Historia bożogrobców rozpoczęła się w Jerozolimie w 1114 r. Głównym zadaniem zakonników była straż przy Grobie Chrystusa oraz opieka nad przybywającymi tu licznie pielgrzymami. Zakon od początku cieszył się prestiżem w Europie.
Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.
Kościół pw. Grobu Pańskiego szybko stał się zbyt mały. W latach 1235 – 1293 zbudowano nowy romański kościół, poświęcony przez bp. Prokopa. Miechowska świątynia szybko stała się łącznikiem z Ziemią Świętą. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Odbudowany, ulegał jeszcze kilkakrotnym pożarom.
Po rekonstrukcji w XVIII w. zmienił swój wygląd. Świątynia otrzymała barokowo – rokokowy wystrój. 15 lipca 1799 – w rocznicę zdobycia Jerozolimy przez Krzyżowców w 1099 r. - bp Tomasz Nowina Nowiński, generał - przełożony bożogrobców i proboszcz miechowski, konsekrował świątynię.
W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem: 3 listopada 1996 r. kościół został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej, a w 1997 r. bp kielecki Kazimierz Ryczan erygował Miechowską Kapitułę Kolegiacką.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl