Misjolodzy z całej Polski obradowali w Kielcach

Podsumowanie czerwcowego kongresu misyjnego oraz dorobek wydawnictw misyjnych w okresie międzywojennym - to główne wątki obrad Stowarzyszenia Misjologów Polskich, którzy gościli w Kielcach od 6 do 8 września 2015 r., reprezentując ośrodki akademickie z różnych stron Polski.

Obrady odbywały się głównie w Wyższym Seminarium Duchowym w Kielcach, z udziałem ponad 20 misjologów. W poniedziałek była także sprawowana Msza św. w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura.

Spotkanie poprowadził ks. prof. Jan Górski, prezes Stowarzyszenia Misjologów Polskich.

Bp dr Jan Piotrowski przypomniał historię misyjnej działalności diecezji kieleckiej, począwszy od lat 80 i pierwszych misji kapłańskich w Afryce - na Wybrzeżu Kości Słoniowej, następnie w Kongu, na Karaibach, w Ameryce Południowej, Kazachstanie oraz wkład zakonnych zgromadzeń męskich i żeńskich w dzieło misyjne.

„Powołane w grudniu 2014 r. Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej systematyzuje wszystko to, co dotąd było” – powiedział bp Piotrowski, przypominając m.in. o stałej modlitwie pierwszych piątków miesiąca, powołaniu moderatorów dekanalnych i stworzeniu wkładki diecezjalnej w piśmie „Misje dzisiaj”. Biskup wspomniał także o tradycjach misyjnych w diecezji kieleckiej, m.in. o tym, iż kleryckie ognisko misyjne odnotowane w źródłach w 1932 r., było jednym z pierwszych w Polsce.

„Wyprostowaniem nóg przed dalszą drogą” nazwał bp Jerzy Mazur dorobek kongresu misyjnego, który po 16 latach został ponownie zorganizowany w Polsce od 14 do 16 czerwca 2015.

Bp Mazur przypomniał zakrojone na szeroką skalę przygotowania oraz dorobek kongresu i jego nowości. Jedną z nich było „wyjście kongresu do diecezji i archidiecezji”, co skutkowało ożywieniem wspólnot, organizacją festynów, spotkań z misjonarzami, wystaw i wieloma ciekawymi projektami misyjnymi.

Omówił także materiały publicystyczne i liturgiczno – homiletyczne będące pokłosiem kongresu, zapowiedział również przygotowanie zakrojonego na szeroką skalę dokumentu podsumowującego kongres i wszelkie formy zaangażowania misyjnego Kościoła w Polsce, pod kierunkiem misjologów i praktyków w zakresie działalności misyjnej.

Ks. dr Andrzej Kaleta z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach omówił z kolei temat pt. „Funkcje polskiej prasy misyjnej katolickiej w okresie międzywojennym”.

Prelegent czas międzywojnia w Polsce przedstawił jako okres dynamizmu w bardzo wielu wymiarach, w tym w zakresie rozwoju prasy misyjnej. Wyliczył 38 funkcjonujących tytułów, wyodrębnił Karków i Poznań jako najbardziej dynamiczne ośrodki wydawnicze, a wśród funkcji czasopism misyjnych wymienił m.in. informacyjną, propagowania misji i ich wspierania, gromadzenia środków, wychowawczą, organizatorską.

Po Mszy św. w bazylice kieleckiej, w poniedziałek po południu, przewidziany jest wyjazd do Jędrzejowa, z pobytem i modlitwą w archiopcatwie cysterskim oraz dyskusjami nad dalszymi planami SMP.

Obrady misjologów trwają w Kielcach od niedzieli 6 września. Otwarcie spotkania nastąpiło po nieszporach w seminaryjnej kaplicy św. Kazimierza, przez ks. dr. Jana Piotrowskiego – biskupa kieleckiego i ks. prof. Jana Górskiego (UŚ Katowice), prezesa SMP. Wykład wprowadzający pt. „Nowa wizja misji” wygłosiła dr hab. Klara A. Csiszar z Frankfurtu.

Stowarzyszenie Misjologów Polskich funkcjonuje od 2006/2007 roku, z siedzibą w Katowicach. Liczy 38 członków reprezentujących liczne ośrodki akademickie.

Celem Stowarzyszenia Misjologów Polskich jest: refleksja naukowa nad działalnością misyjną Kościoła, promocja misjologii w środowiskach kościelnych i naukowych, wspieranie prac doktrynalnych Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Konferencji Episkopatu Polski, organizowanie seminariów naukowych i sympozjów, troska o dydaktykę misjologii.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM

Zobacz: www.misjologia.pl

________________________

PROGRAM
DOROCZNEGO STATUTOWEGO SPOTKANIA
STOWARZYSZENIA MISJOLOGÓW POLSKICH
Kielce, 6-8 września 2015

NIEDZIELA, 6 września 2015 r.
18.00 – Nieszpory (Kaplica św. Kazimierza w WSD)
– Kolacja (refektarz seminaryjny)

20.00 – Otwarcie SMP – ks. prof. dr hab. Jan Górski, UŚ Katowice, prezes SMP
– Słowo wstępne – Bp dr Jan Piotrowski, Biskup Kielecki
– Wykład wprowadzający: Nowa wizja misji, dr hab. Klara A. Csiszar, IWM Frankfurt (rektorat)


PONIEDZIAŁEK, 7 września 2015 r.
  7.30 – Jutrznia (Kaplica św. Kazimierza w WSD)
– Śniadanie (refektarz seminaryjny)

  9.00 – Sesja SMP (rektorat)
 – Sprawy organizacyjne, wydawnicze

  9.45 – Przerwa na kawę

10.00 – Zaangażowanie misyjne Kościoła kieleckiego, Bp dr Jan Piotrowski, Biskup Kielecki
– Funkcje polskiej prasy misyjnej katolickiej w okresie międzywojennym, Ks. dr Andrzej Kaleta, WSD Kielce
– Udział misjologów w misyjnym zaangażowaniu Kościoła w Polsce po Kongresie, Bp Jerzy Mazur SVD, Biskup Ełcki, przewodniczący Komisji misyjnej KEP
– Dyskusja

12.00 – Msza św., przewodniczy Bp Jerzy Mazur SVD (Bazylika Katedralna w Kielcach).
– Obiad (refektarz seminaryjny)

16.00 – Wyjazd do Jędrzejowa, Nieszpory, pobyt w Opactwie, dalsze dyskusje, plany SMP, pogodny wieczór, itd., kolacja w Opactwie Ojców Cystersów.


WTOREK, 8 września 2015 r.
  7.00 – Msza św. z Jutrznią, przewodniczy Bp dr Jan Piotrowski, Biskup Kielecki (Kaplica św. Kazimierza)
– Śniadanie, zakończenie (refektarz seminaryjny).