Młodzi naszej diecezji pielgrzymowali do bł. Karoliny

27 sierpnia 2022 r. po raz dziewiąty młodzi diecezji kieleckiej pielgrzymowali do Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Wydarzenie po raz kolejny zorganizował Ruch Czystych Serc o Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Kieleckiej. W tym roku hasłem przewodnim były słowa: „Na drogach wiary”, a w wydarzeniu wzięło udział ponad 300 młodych ludzi.

Bł. Karolina jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc, a także całej polskiej młodzieży. W historii zapamiętana została jako zaangażowana w sprawy parafii, katechizację dzieci i ewangelizację, a także niezwykle pracowita, sumienna i odpowiedzialna. Każdego roku w ostatnią sobotę wakacji organizowana jest pielgrzymka młodych naszej diecezji do Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, a także jej rodzinnego domu w Wał-Rudzie. W tym roku zgromadzeni na pielgrzymce mieli okazje poznać nie tylko postać bł. Karoliny, ale także obecnym znakach relikwii Św. Urszuli Ledóchowskiej i bł. Carla Accutisa.

Wydarzenie rozpoczęliśmy wspólnym śpiewem, który zawsze umacnia i buduje wspólnotę. Następnie zgromadzeni wysłuchali katechezy, którą wygłosił ją ks. dr Andrzej Kaleta – Diecezjalny Moderator Eucharystycznego Ruchu Młodych, które na ziemiach polskich założyła św. Urszula. W katechezie ks. Andrzej wskazał na znaczenie motta jakie przyświeca życiu każdego człowieka. Nie inaczej było w życiu świętych i błogosławionych, którzy dziś pomagają nam kroczyć po ścieżkach wiary. Na drogach wiary potrzeba jak bł. Karolina z miłością świadczyć dobre uczynki bliźnim, Ukochać Eucharystię, o której bł. Carlo mówił że jest niczym autostrada do nieba i wreszcie za św. Urszulą kroczyć drogami systematycznej spowiedzi i chrześcijańskiej radości.

Kolejnym punktem spotkania było nabożeństwo drogi krzyżowej, którą odprawiliśmy podążając szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Rozważania przygotował ks. Dariusz Węgrzyn, który wraz z przedstawicielami Ruchu Czystych Serc przeprowadził nas przez stacje męczeństwa bł. Karoliny. Zebrani podążali za wyjątkowym krzyżem, ofiarowanym młodym przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Krzyż ten łączy w sobie grudki Ziemi Świętej i cząstki gruszy pod jaką ponad sto lat temu katechizowała bł. Karolina - podobnie jak na szlaku drogi krzyżowej 14 stacji męki Jezusa staje się stacjami męczęństwa młodej dziewczyny z Wał Rudy.  Na zakończenie nabożeństwa młodzi przyjęli dar Bożego błogosławieństwa jakiego udzielił Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w kościele w Zabawie. Jak wskazał ks. proboszcz Zbigniew Szostak - to jedyna świątynia, w której pod ołtarzem spoczywa parafianka. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta, a wraz z nim Najświętszą Ofiarę celebrowało 28 kapłanów naszej diecezji. W homilii bp Andrzej wezwał młodych do odwagi kroczenia drogami wiary. Po Mszy św. młodzi mieli okazję do integracji przy wspólnym grillu.

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM