Modlitwa w kryptach biskupów kieleckich

Dzień Zaduszny jest wyjątkową okazją do modlitwy wiernych w krypcie biskupów kieleckich, w której znajdują się groby zmarłych ordynariuszy. Zejście do krypt odbyło się po wieczornej Mszy św., pod przewodnictwem administratora apostolskiego diecezji kieleckiej, bp. Kazimierza Ryczana.

Bp Ryczan wspominał biskupów kieleckich, którzy przez 200 lat przewodzili diecezji – pięciu ordynariuszy i jedenastu pomocniczych. Bożemu miłosierdziu polecał m.in. kapłanów kapituły katedralnej oraz wychowawców kieleckiego seminarium, a także poległych w obronie ojczyzny.

Modlitwę w kryptach poprzedziła procesja wokół kościoła po dawnym kolegiackim cmentarzu. Wokół obecnej świątyni w przeszłości istniał przed wiekami cmentarz przykościelny, gdzie do dziś spoczywają szczątki tysięcy kielczan. Dawny cmentarz upamiętnia kamienna statua Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, ufundowana w 1760 r. przez ks. Franciszka Preissa.

Po procesji wokół bazyliki grupa wiernych zeszła do krypt, gdzie spoczywają wszyscy biskupi kieleccy, którzy pełnili tę funkcję do końca życia.

Jako pierwszy w podziemiach kieleckiej katedry pochowany został bp Wojciech de Boża Wola Górski - pierwszy z szeregu ordynariuszy nowoutworzonej diecezji kieleckiej, zmarły w 1818 roku. Jako ostatnich pochowano tam biskupów: Czesława Kaczmarka i Jana Jaroszewicza.

W krypcie bazyliki katedralnej pochowanych jest łącznie pięciu biskupów: Wojciech de Boża Wola Górski, Tomasz Teofil Kuliński, Augustyn Łosiński, Czesław Kaczmarek i Jan Jaroszewicz, a także biskup Maciej Majerczak, który był administratorem apostolskim diecezji w latach 1848-70.

dziar
tekst za: www.ekai.pl