Modlitwa za uchodźców

Za Patricię, Ahmeda, Etienne i tysiące innych osób, które poniosły śmierć w wyniku ucieczki na Stary Kontynent modlili się kielczanie. W kościele akademickim odbyło się nabożeństwo w intencji uchodźców próbujących znaleźć schronienie przed wojną.

Spotkania modlitewne pod hasłem „Umrzeć z nadziei” odbyło w wielu miastach w Polsce. Podobne nabożeństwa zorganizowano również rok temu. W Kielcach ekumenicznej liturgii przewodniczył ks. kan. Dariusz Gącik - Wikariusz Generalny. W słowie wygłoszonym do zebranych mówił o chrześcijańskim obowiązku miłowania drugiego człowieka. - „Nie możemy oddzielić przykazania miłości do Pana Boga od miłości do drugiego człowieka" – przekonywał duchowny. - „Święty Jan mówił w ten sposób: nikt nie może kochać Pana Boga, którego nie widzi, jak nie kocha bliźniego, którego widzi. Czyli jeżeli chcemy dowiedzieć się czy kochamy Pana Boga, powinniśmy zwrócić uwagę na naszą postawę wobec drugiego człowieka. Jeżeli brak w naszej postawie miłości, współczucia, miłosierdzia wobec innych, to znak, że nie kochamy Pana Boga. Drugi człowiek ma twarz Jezusa Chrystusa" – zauważył ks. Gącik. - „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili" – przytoczył biblijne słowa kończąc myśl.

W dalszej części swojego wystąpienia wspomniał również twórczość ks. Jana Twardowskiego. - „W jednym ze swoich wierszy napisał: broniłem tak gorliwie Boga że trzepnąłem w mordę człowieka” - zacytował ks. Gącik. - „Nie można mieć na sztandarach wiary, a potem niszczyć drugiego człowieka".

Podczas nabożeństwa przytoczone zostały imiona i krótkie historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas ucieczki w stronę Europy. Wielu ludzi zginęło na pokładach tonących statków, inni ryzykując podróży w nadkole samolotu. - „Pamiętamy o wszystkich ponad 30 tysiącach osób, które zginęły próbując dotrzeć do Europy, których bardzo wiele jeszcze jest nieznanych dla ludzi… ale nie dla Pana" – podsumowała kielczanka odczytująca podczas modlitwy listę tragicznych zdarzeń.

tekst za: em.kielce.pl