Za Patricię, Ahmeda, Etienne i tysiące innych osób, które poniosły śmierć w wyniku ucieczki na Stary Kontynent modlili się kielczanie. W kościele akademickim odbyło się nabożeństwo w intencji uchodźców próbujących znaleźć schronienie przed wojną.
Spotkania modlitewne pod hasłem „Umrzeć z nadziei” odbyło w wielu miastach w Polsce. Podobne nabożeństwa zorganizowano również rok temu. W Kielcach ekumenicznej liturgii przewodniczył ks. kan. Dariusz Gącik - Wikariusz Generalny. W słowie wygłoszonym do zebranych mówił o chrześcijańskim obowiązku miłowania drugiego człowieka. - „Nie możemy oddzielić przykazania miłości do Pana Boga od miłości do drugiego człowieka" – przekonywał duchowny. - „Święty Jan mówił w ten sposób: nikt nie może kochać Pana Boga, którego nie widzi, jak nie kocha bliźniego, którego widzi. Czyli jeżeli chcemy dowiedzieć się czy kochamy Pana Boga, powinniśmy zwrócić uwagę na naszą postawę wobec drugiego człowieka. Jeżeli brak w naszej postawie miłości, współczucia, miłosierdzia wobec innych, to znak, że nie kochamy Pana Boga. Drugi człowiek ma twarz Jezusa Chrystusa" – zauważył ks. Gącik. - „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili" – przytoczył biblijne słowa kończąc myśl.
W dalszej części swojego wystąpienia wspomniał również twórczość ks. Jana Twardowskiego. - „W jednym ze swoich wierszy napisał: broniłem tak gorliwie Boga że trzepnąłem w mordę człowieka” - zacytował ks. Gącik. - „Nie można mieć na sztandarach wiary, a potem niszczyć drugiego człowieka".
Podczas nabożeństwa przytoczone zostały imiona i krótkie historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas ucieczki w stronę Europy. Wielu ludzi zginęło na pokładach tonących statków, inni ryzykując podróży w nadkole samolotu. - „Pamiętamy o wszystkich ponad 30 tysiącach osób, które zginęły próbując dotrzeć do Europy, których bardzo wiele jeszcze jest nieznanych dla ludzi… ale nie dla Pana" – podsumowała kielczanka odczytująca podczas modlitwy listę tragicznych zdarzeń.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl