Moja Pierwsza Komunia Święta

Zbliża się czas, kiedy uczniowie klas trzecich w diecezji kieleckiej przystępują do Pierwszej Komunii Świętej. To wydarzenie poprzedzone jest wielomiesięcznym przygotowaniem poprzez wcześniejsze próby, modlitwy, przygotowanie strojów komunijnych, zaangażowanie całej rodziny. Tak wiele uwagi poświęca się w tym czasie tematom drugoplanowym jak: kreacje, fotograf, fryzury, operator filmowy itd. Wielu rodziców zatrzymuje się na tym co zewnętrzne i mało istotne w duchowym przeżyciu przyjęcia Chrystusa w Komunii Świętej.

Św. Jan Paweł II w 1994 roku napisał w Liście do dzieci: „Niezapomnianym spotkaniem jest dzień, w którym przyjęliście do swych serc Chrystusa w Komunii Świętej. A zatem i Komunia Święta jest wielkim wydarzeniem rodzinnym i świętem całej wspólnoty rodzinnej".

Jeszcze 100 lat temu dzieci musiały czekać na Pierwszą Komunię Świętą do 12 roku życia. Dzisiaj dziesięciolatki otwierają swoje serca Chrystusowi w tajemnicy Eucharystii. Mała Kasia tak napisała po swojej Pierwszej Komunii Świętej: „Nie mogłam się doczekać, kiedy nadejdzie ten wielki dla mnie dzień. I wreszcie nadszedł. Pragnęłam, aby Pan Jezus na zawsze pozostał w moim sercu”. Po tamtym wydarzeniu wiszą w pokojach dzieci pamiątkowe fotografie komunijne, obrazki z Chrystusem Dobrym Pasterzem.

Dla wielu dzieci w dziejach Kościoła Eucharystia była źródłem duchowej siły, czasem więc bohaterskiej. Wystarczy wspomnieć św. Agnieszkę, św. Agatę, św. Łucję, św. Franciszka czy św. Hiacyntę. Współczesny błogosławiony włoski Carlo Acutis urodzony w Londynie 3 maja 1991 roku, przyjął bardzo wcześnie Pierwszą Komunię Świętą. Fenomen jego świętości polegał na jednym słowie chcieć. Chodził na codzienną Eucharystię, odmawiał różaniec, wstępował na adorację Najświętszego Sakramentu, potrafił poświęcić czas ubogim, to tylko z jednego powodu – bo chciał. 10 października 2020 roku został ogłoszony błogosławionym.

Dla wielu dorosłych, którzy odeszli od pierwszej gorliwości niech czas rodzinnych spotkań podczas Komunii Świętej będzie okazją do nawrócenia i powrotu do Boga i Kościoła.

Ks. Marian Fatyga
PROBOSZCZ i DZIEKAN ZE SKALBMIERZA

Skalbmierz, 14 maja 2023 r.