Msza św. w intencji zamordowanych Żydów z getta kieleckiego

Wielu kielczan zgromadziła Msza św. sprawowana 13 października w intencji zamordowanych Żydów z getta kieleckiego.

Liturgię, którą sprawowano w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu zamówiło Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, które organizuje obchody przypadającej w bieżącym roku 70. rocznicy zagłady getta kieleckiego.

Eucharystii przewodniczył gwardian o. Adam Sroka - proboszcz parafii. Zwracając się do wiernych na początku Eucharystii przypomniał, że to m.in. na terenie parafii znajdowało się getto, gdzie w imię nienawiści rasowej mordowani byli ówcześni kielczanie pochodzenia żydowskiego.

- Módlmy się o to, żeby nigdy nie wróciły tamte czasy i żeby Pan Bóg pozwolił żyć nam w pokoju - mówił o. Sroka.

W homilii jako lekarstwo na nienawiść wskazał zakonnik słuchanie słowa Bożego i przyjmowanie go do serc. Apelował także o ratowanie i bronienie życia.

- Opowiadajcie się za życiem, zawsze i wszędzie. Kochajcie życie, nawet, gdy to jest bardzo trudne. W duchu miłosierdzia Bożego zacznijmy kochać życie od naszej rodziny, od tych, z którymi nie możemy się dogadać. Potem pójdźmy z pojednaniem do sąsiadów, do osób z innej opcji politycznej oraz innych wyznań. Jak się tego nauczyć? Błogosławieni, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je - podkreślił kaznodzieja.

W niedzielę odbędzie się pielgrzymka drogą męczeństwa Żydów kieleckich. Rozpocznie się ona przy Menorze Pamięci - pomniku poświęconym ofiarom getta kieleckiego. Następnie uczestnicy przejdą w pobliże synagogi - miejsca, gdzie 24 sierpnia 1942 roku Niemcy rozstrzelali 30 ciężarnych kobiet.

Podczas marszu ul. Mojżesza Pelca wspominać będą byłego żołnierza, lekarza i kieleckiego radnego. W w czasie okupacji Niemcy wyznaczyli go na prezesa Judenratu. Zorganizował on także szpital na terenie getta. W 1941 roku zginął zamordowany w Auschwitz.

Marsz zakończony zostanie na ul. Koziej i Orlej w miejscach licznych egzekucji Żydów w 1942 roku.

W znajdującym się przy Rynku Muzeum Dialogu Kultur otwarta zostanie wystawa fotografii archiwalnych "Żydowskie Kielce". Odbędzie się także koncert Ilony Sojdak "Kadysz dla Róży" oraz wręczenie nagród laureatom konkursów edukacyjnych Stowarzyszenia im. Jana Karskiego: "Śladami żydowskich sąsiadów" oraz "Nie jestem obojętny. Pamięci moich rówieśników Hanki i Dawidka". Organizatorzy otrzymaliśmy łącznie blisko 70 prac, a wśród nich teksty, zdjęcia oraz rysunki

Obchody 70. rocznicy zagłady kieleckiego getta rozpoczęły się 20 sierpnia br. modlitwami w intencji ofiar przy pomniku Menora. Patronat honorowy nad obchodami objął prof. Władysław Bartoszewski - pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego. Zadanie realizowane jest dzięki dotacji Urzędu Miasta Kielce.

dziar
tekst za: www.ekai.pl