Z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w kieleckiej katedrze odbyła się Msza Święta z udziałem żyjących żołnierzy, walczących w II wojnie światowej. Modlono się także o życie wieczne dla poległych i zmarłych. Eucharystii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Asystę honorową podczas Mszy Świętej stanowiły poczty sztandarowe między innymi Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach i Kieleckiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Homilię podczas Eucharystii wygłosił ksiądz podporucznik rezerwy Paweł Kowalski. Podziękował w niej kombatantom za ich trud i ofiarę. – Dziękujemy Bogu za córki i synów tej ziemi, którzy z poświęceniem i oddaniem brali udział w walkach, aby wypełnić zobowiązanie złożone w rocie przysięgi. Dziękujemy za wasz pot, trud i przelaną krew, aby uchronić naród polski przed niesprawiedliwym napastnikiem. Dziękujemy za wasze poświęcenie, które wiązało się z narażeniem zdrowia i życia i przybierało także formę cierpienia z powodu doznanych ran. Wspominamy także tych, którzy polegli w służbie lub stracili życie z rąk wrogów naszej Ojczyzny – powiedział kaznodzieja.
– Dziś w epoce, nazwanej epoką postprawdy, kiedy często spotykamy się z bezpardonowym atakiem kłamstwa, hejtu i nienawiści, także pod adresem żołnierzy i funkcjonariuszy, tym bardziej potrzebujemy świadectwa ludzkiej miłości, poświęcenia, oddania, służby i prawdy. Jest takie powiedzenie „Prawda sama się obroni”. Tak będzie na Sądzie Ostatecznym. Natomiast w życiu doczesnym potrzebujemy ludzi sumienia, którzy stoją na straży prawdy – zaznaczył ks. Paweł Kowalski.
– Dziś zbyt dużo jest tych odważnych, którzy nie wiedzą, co mówią. Jeśli jesteśmy prawi w naszych sumieniach i żyjemy prawdą, to mamy prawo powiedzieć im, jak Jezus złemu duchowi „Milcz!”. Być może dziś potrzeba większej odwagi, niż w bezpośrednim froncie, przy zagrożeniu, które niesie ideologia, które niesie współczesny człowiek, który nie żyje prawdą, bo jest daleki od Boga – powiedział pasterz naszej diecezji – powiedział na zakończenie Eucharystii biskup Jan Piotrowski.
We Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych: senatorowie Krzysztof Słoń i Jarosław Rusiecki oraz wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz a także kadra kierownicza Wojska Polskiego i służb mundurowych.
– Warto pamiętać o weteranach i spotykać się z nimi, bo to właśnie im zawdzięczamy niepodległą Ojczyznę, to, że możemy mówić i modlić się po polsku, że możemy po polsku na Polaków wychowywać nasze dzieci. Okazujmy więc im wszystkim szacunek i wdzięczność, a tym, których nie ma wokół nas, ofiarujmy modlitewną wdzięczność, bo bez nich nie byłoby naszej Ojczyzny – powiedział senator Krzysztof Słoń.
Po Mszy Świętej obecni na uroczystości kombatanci udali się na wspólne spotkanie.
- Zacząłem walkę, mając 16 lat od Szarych Szeregów, a potem w Armii Krajowej i Narodowych Siłach Zbrojnych. Czasy okupacji to było piekło w Polsce, Polacy nie mieli życia. Niemiec miał prawo zabić, zastrzelić bez żadnych konsekwencji. Dobrze, że była duża grupa społeczeństwa, która się temu opierała. Po to w miastach i na wsi powstawały oddziały partyzanckie – powiedział w rozmowie z Radiem eM pan Bogdan, służący w Szarych Szeregach, Armii Krajowej i Narodowych Siłach Zbrojnych, obecnie w stopniu majora.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl