Bieżące wyzwania, rozpoczęty synod oraz zadanie zatrzymania młodzieży we wspólnocie Kościoła – m.in. tego dotyczyło spotkanie papieża Franciszka z czwartą grupą polskich biskupów. W tym gronie był Biskup Kielecki Jan Piotrowski oraz biskupi pomocniczy: Marian Florczyk i Andrzej Kaleta.
Biskup Piotrowski podkreślił, że spotkanie z papieżem było pięknym czasem, trwało ponad dwie i pół godziny i każdy mógł zadać osobiste pytania, związane z własną diecezją. - Ojciec Święty udzielał nam odpowiedzi lub wskazywał lepszy kierunek działania - mówił.
Biskup Jan zapytał o rozpoczęty w Kościele Katolickim synod o synodalności, którego założeniem ma być szeroka konsultacja wśród wiernych spraw dotyczących współczesnego Kościoła.
- Pytałem w zasadzie o „synodalność”, która w świetle pewnych informacji, a nawet dezinformacji na temat tego, co dzieje się w Kościele w Niemczech, budziła pewne niepokoje. Prosiłem Ojca Świętego o kilka wyjaśnień. Papież podkreślił, że synod i synodalność to nie ma być droga do podejmowania decyzji doktrynalnych czy liturgicznych, ale to jest odkrywanie kościoła żywego przez słuchanie, bliskość, komunię i modlitwę za Kościół. Ojciec Święty długo odpowiadał na to pytanie. Na koniec osobiście zapytał mnie: czy ci już wszystko powiedziałem? – dodał biskup Jan.
Ordynariusz diecezji kieleckiej podkreślił, że najważniejsze jest to, aby dobrze zrozumieć przesłanie papieża Franciszka, wyrażone zarówno podczas bezpośrednie spotkania, jak i podczas rozmów z przedstawicielami watykańskich urzędów.
- Jest wiele rzeczy, które stają przede mną, jako biskupem i w ogóle biskupami do refleksji, jednak ośmielę się powiedzieć, że jako kościół kielecki nie mamy powodu do kompleksów. Może nie zawsze robimy lepiej niż inni, ale nie mniej, zarówno w liturgii, pobożności wiernych, w dziełach miłosierdzia i sytuacjach losowych, na horyzoncie ciągle widzimy człowieka w jego potrzebach – zauważył.
Wśród innych refleksji po spotkaniu z papieżem biskup wymienił potrzebę mądrej oceny rzeczywistości w jakiej żyjemy, zarówno społecznej, jak i politycznej, oraz umiejętność krytycznego spojrzenia na wspólnotę wiary.
- Jest wiele pięknych owoców ludzkiej pracy, ale są też niestety ludzkie słabości, grzechy, zgorszenie. Dla mnie i pewnie dla każdego biskupa rzeczą bolesną jest to, gdy wszystko określa się pod mianownikiem „Kościół”. Nie. Trzeba umieć też popatrzeć na osobistą odpowiedzialność ludzi będących w Kościele, ale nie spełniających kryteriów życia ewangelicznego. To może być u księdza, biskupa czy wiernych świeckich - zaznaczył.
Podczas wizyty wyznaczeni biskupi składali także raporty dotyczące siedmiu diecezji wchodzących w skład metropolii katowickiej i krakowskiej.
Biskup Jan Piotrowski był w Kongregacji Ewangelizacji Narodów, związanej z misjami.
- Taką dla nas wszystkich miłą sytuacją było to, ze zauważyłem, iż z tych siedmiu diecezji pochodzi 30 proc. polskich misjonarzy. Również z tych metropolii jest dość wysoka ofiarność na rzecz misji. Mogę powiedzieć odpowiedzialnie, bez względu na to jakie są opinie świata i prasy, że prefekci i sekretarze kongregacji widzą, że duszpasterze i biskupi polscy pracują. Ośmieliłem się nawet powiedzieć, że nie należymy do grona leniwych biskupów. Podejmujemy dużo wysiłków różnej natury – dodał biskup.
Podczas spotkania z papieżem rozmawiano też o sprawach młodzieży w Kościele. Ojciec Święty przypomniał, że smartfon to nie jest dziś narzędzie, ale wręcz język młodzieży, która nie jest zainteresowana telewizją, ale mediami społecznościowymi, które nie zawsze zawierają treści wysokich lotów. Nie pominięto też rozmowy o rodzinie, która jest najlepszą przestrzenią ewangelizacji. Ojciec Święty zwrócił też uwagę na rolę parafii w duchowym rozwoju młodzieży.
Zapytany o to, na jakie obszary w diecezji kieleckiej chciałby zwrócić uwagę po wizycie u papieża, biskup Jan Piotrowski podkreślił, że czeka go w najbliższym czasie powrót do pewnych wskazań, dokumentów, czy sugestii które zostały przekazane podczas wizyty
- Trzeba to jeszcze raz odczytać i próbować wcielać w życie. Na pewno taką sprawą jest rodzina i duszpasterstwo rodzin oraz sprawa powołań: świadectwa wiary i naszego kapłańskiego życia. Bo nie ma lepszej zachęty do powołań niż nasze dobre życie kapłańskie i biskupie, ale nie tylko, bo wszystko się zaczyna w rodzinie. Myślę, że w tej dziedzinie też potrzeba nowych dróg – dodał biskup.
Ciekawostką jest fakt, że biskup kielecki Jan Piotrowski przekazał papieżowi Franciszkowi jubileuszowy album dotyczący bazyliki katedralnej w Kielcach i uczył Ojca Świętego, jak wymawia się: „Kielce”.
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl