Nasi biskupi wraz z Prezydentem RP Andrzejem Dudą uczcili powstańców

26 stycznia 2023 r. prezydent Andrzej Duda odwiedził Bodzentyn i uczestniczył w uroczystej sesji Rady Miasta. W jej trakcie ustanowiono rok 2023 – „Rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego w Gminie Bodzentyn”. Hołd bohaterom oddali także biskupi Marian Florczyk i Andrzej Kaleta.

Na stronie Radia eM znajduje się relacja z uroczystej sesji, jak i ze spotkania prezydenta RP z obywatelami. Świadkami tych wydarzeń byli nasi biskupi pomocniczy. Pokreślili oni również rolę duchowieństwa w wydarzeniach stycznia 1863 roku.

– Postawa kapłanów nie różniła się od postawy świeckich z całego naszego regionu. Dobrze wiemy, że u nas ruch powstańczy był jednym z większych. Przed 160 laty mieliśmy silne poczucie, że trzeba się wyzwolić od wroga. Ten duch zrywu budzili księża i był on konieczny. Nie mieliśmy uzbrojenia i konieczna była każda jednostka, liczyło się poświecenie. Dobrze, że o tym pamiętamy i trzeba tę pamięć odświeżać, aby kolejne pokolenia również nosiły w sercach tych bohaterów – powiedział bp Marian Florczyk.

– Zwłaszcza te wydarzenia, które rozegrały się tutaj były ogromnie wspierane przez księży, wikariuszów, czy też innych z okolicy. To właśnie oni byli tymi, którzy zagrzewali do walki. Uświadamiali oni ludzi wszelkiego stopnia społecznego, jak to jest ważne. Zawsze byli z tymi, którzy stawiali czoła rosyjskiemu okupantowi. Jak podają historycy, ludność często gromadziła się przy plebaniach czy przy klasztorach m.in. na znajdującym się niedaleko Świętym Krzyżu – mówił bp Andrzej Kaleta.

tekst za: emkielce.pl