Niedziela Miłosierdzia w Brazylii

Na nasz adres mailowy dotarła wiadomość z Brazylii - od naszego misjonarza ks. Piotra Pochopienia, który obecnie pracuje w parafii Laranjal. Zachęcamy do lektury.

* * *

W grudniu, po rozpoczęciu pracy duszpasterskiej w parafii Laranjal (Brazylia), wprowadziłem we wszystkich kościołach odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego – przed Mszą św. i wszystkimi nabożeństwami. Po 9-dniowej Nowennie do Bożego Miłosierdzia – w Niedziele Miłosierdzia zostały wprowadzone uroczyście do kościoła relikwie św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

Dziś świat w sposób szczególny potrzebuje Bożego Miłosierdzia, w sposób szczególny potrzebuje dialogu na temat wiary z drugim człowiekiem. I dlatego też poprzedzając wprowadzenie relikwii w dniach 27-28 kwietnia odbyło się spotkanie mężczyzn odmawiających różaniec. Przedstawiciele mężczyzn z wszystkich moich kościołów uczestniczyli w warsztatach, których przewodni temat to: „Wiara w naszych rodzinach i wspólnotach których żyjemy. Bycie światkiem Chrystusa w otaczającej nas wspólnocie”. Celem warsztatów było przygotowanie liderów modlitwy we wszystkich wspólnotach, a także zachęcenie do dialogu w swoich środowiskach na tematy związane  z religią, wiarą. Potrafimy rozmawiać w rodzinie, podczas spotkań ze znajomymi na tematy związane z problemami dnia codziennego, z polityką, rolnictwem, piłka nożną, a brakuje nam odwagi do rozmowy o Bogu i wspólnej modlitwy.

W moim kościele centralnym w każdy czwartek o godzinie 6.00 rano zbiera się grupa około 50 do 70 mężczyzn i odmawiają wspólnie różaniec. Dlatego też po warsztatach chcę, aby w pozostałych 17 kościołach, raz w tygodniu także zbierali się mężczyźni i odmawiali wspólnie różaniec we wspólnocie. Warsztaty dla kobiet są zaplanowane na lipiec. Kobiety spotykają się na odmawianiu różańca w kościele głównym, także w czwartek o godzinie 18.00.

Z serdecznymi pozdrowieniami z Ziemi Brazylijskiej

ks. Piotr Pochopień