Niepełnosprawni spotkali się w Masłowie - uczcili rocznicę wizyty papieża

W Masłowie po raz kolejny odbyło się Spotkanie Integracyjne Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych. Tradycyjnie zorganizowano je w rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Kielcach i Masłowie. Pomysłodawcą wydarzenia jest Ksiądz Biskup Marian Florczyk.

Przypomnijmy, że Ojciec Święty odwiedził nasz region 3 czerwca 1991 r. Wówczas sprawował m.in. Mszę św. na lotnisku w Masłowie, gdzie wygłosił pamiętną homilię.

– Kiedy był tu Papież Polak, zerwał się wielki wicher. Św. Jan Paweł II wówczas przemawiał i prosił o wielki szacunek dla dzieci i miłość wobec nich jako daru Bożego. Prosił także, aby rodziny zachowały jedność i o to, abyśmy z krzyża brali przykład. Jesteśmy tutaj z niepełnosprawnymi i chorymi. Chcemy otoczyć ich naszą miłością. Modlę się o błogosławieństwo Boże, aby Pan Bóg uchronił każdego z nas od zła – mówił bp Marian Florczyk, który wygłosił również homilię.

Na lotnisku w Masłowie pojawiły się osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie z wielu ośrodków i placówek w całej diecezji. Wśród nich była Magdalena Markiewicz z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Osinach, w którym opiekę znalazło 40 osób zmagających się w niepełnosprawnością. Funkcjonują tam pracownie dnia codziennego, komputerowa, techniczna, muzykoterapii, krawiecko-tkacka, plastyczna i środowiskowa.

– To wydarzenie jest okazją dla naszych podopiecznych, aby spotkać się ze swoimi kolegami i koleżankami z innych ośrodków. To czas integracji, modlitwy, ale również zabawy. Jesteśmy tu kolejny raz. Kiedy wracamy do domu, wówczas osoby niepełnosprawne zawsze miło wspominają to spotkanie – podkreślała.

Z kolei Beata Lech, pielęgniarka z Domu Pomocy Społecznej w Rudkach zauważyła, że spotkania dają ogromną nadzieję uczestnikom.

– Wierzą, że poprawi się ich stan i podczas takiego wydarzenia zyskują nowe siły. Jako DPS-y tworzymy także specjalne grupy integracyjne – dodała.

Św. Jan Paweł, który dokładnie 33 lata temu odwiedził Kielce i Masłów, wielokrotnie mówił o osobach niepełnosprawnych i nieraz stawał w ich obronie.

– Mówi się, że odnalazł on w powołaniu kapłańskim, powołanie do służby starszym, chorym i niepełnosprawnym. Kiedy widział takie osoby, to zawsze starał się dotrzeć do nich, nieraz łamiąc program wizyty. Zależało mu na spotkaniu i chociażby krótkim dialogu. To nasze wydarzenie upamiętnia Ojca Świętego, nawiązując do jego przesłania – podkreślał ks. dr Jan Jagiełka, diecezjalny duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych.

Spotkanie – jak co roku – zakończyły występy artystyczne.

tekst za: emkielce.pl

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej

>> Homilia Księdza Biskupa i galeria zdjęć