Nocna Droga Krzyżowa z Czarnocina do Pałecznicy

25 km. nocą od Czarnocina do Pałecznicy przeszło ok. 500 pielgrzymów – uczestników III Nocnej Drogi Krzyżowej Małopolskim Szlakiem św. Jakuba, prowadzącej z Czarnocina przez Kobylniki, Skalbmierz, Tępoczów-Rędziny i Niezwojowice. Punktem docelowym był kościół św. Jakuba w Pałecznicy.

- „Wierni wykazali się piękną postawą, a swoją motywację tłumaczyli m.in. tym, że potrzebują modlitwy w grupie, we wspólnocie” – mówi ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz w Skalbmierzu, pomysłodawca i główny organizator nocnego nabożeństwa w drodze.

Nocną Drogą Krzyżową przeszli wierni ze Skalbmierza, liczne grupy m.in. z Czarnocina z ks. proboszczem Zdzisławem Sidłem, z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z Kazimierzy Wielkiej na czele z ks. Mariuszem Rozinem, z Pałecznicy, Miechowa oraz mniejsze grupki z Kielc, Krakowa, Buska-Zdroju, Pińczowa, Krosna, Jasła.

Nabożeństwo rozpoczęto w piątek, 18 marca o godz. 19.00 Koronką do Miłosierdzia Bożego w kościele w Czarnocinie, a o północy była sprawowana Msza św. koncelebrowana w kolegiacie w Skalbmierzu, gdzie miało miejsce odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych.

Poszczególne stacje Drogi Krzyżowej były rozlokowane na długości 25 km. wzdłuż przydrożnych krzyży i kapliczek, przy których zapalono znicze. Rozważania prowadzili pątnicy w oparciu o 14 uczynków miłosierdzia do duszy i do ciała.

Nocna Droga Krzyżowa zakończyła się w sobotę, 19 marca o godzinie 5.00 rano w Pałecznicy. Jej organizatorami byli: Parafia św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, Urząd Miasta i Gminy w Pałecznicy, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej i Parafia Wniebowzięcia NM Panny w Czarnocinie.

- „To trzecia tego typu nocna Droga Krzyżowa zorganizowana w obrębie Małopolskiego Szlaku św. Jakuba” – dopowiada ks. Fatyga. Punktem docelowym dwóch poprzednich były sanktuaria maryjne w Zielenicach i Pałecznicy.

dziar
tekst za: www.ekai.pl