Wydarzenia, które w tych dniach są upamiętnianie w liturgii Kościoła nie mają sobie równych – mówił podczas liturgii Wigilii Paschalnej w Bazylice Katedralnej biskup Andrzej Kaleta.
Liturgia po zmroku rozpoczęła Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Koncelebrował ją Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Obrzędy rozpoczęły się od poświęcenia ognia i przygotowania paschału, który został wniesiony do świątyni oznajmiając Zmartwychwstanie Chrystusa. Następnie wierni wysłuchali Orędzia Wielkanocnego i bogatej Liturgii Słowa.
W homilii bp Andrzej Kaleta zauważył, że to najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym. – Wsłuchani w liturgiczne teksty dnia możemy powiedzieć, że ziemia rzeczywiście zamilkła wstrząśnięta obrotem spraw, zamilkła – bo wbito w nią krzyż, narzędzie największego grzechu, jaki zna świat. Nie jest to zwykły dzień, ani nie jest to zwykła noc, albowiem w ten święty czas przeżywa Kościół swoją największa tajemnicę – tajemnicę zbawienia, misterium niegodziwości człowieka i miłości Boga. Wydarzenia, które w tych dniach są upamiętnianie w liturgii Kościoła nie mają sobie równych, a jeżeli już je porównywać to chyba tylko z aktem Bożego stworzenia świata, wcielenia Syna Bożego i paruzją, czyli drugim przyjściem Pana Jezusa na ziemię – podkreślił.
Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej rozważając Liturgię Słowa zwrócił uwagę na ich podstawowy sens. – Dzisiejsze czytania ukazują i przypominają nam największą prawdę, że Bóg jest miłością – miłością, która trwa i dziś pragnie objąć nas wszystkich – dodał i przypomniał, że nawrócenie to fundament życia chrześcijańskiego.
– Poznaj więc chrześcijaninie godność swoją, poznaj cenę, za którą zostałeś nabyty. Poznaj jaki dług zaciągnąłeś i ile zwrócić musisz. Pamiętaj jednak, że tylko miłością płacić można za miłość. W tę Świętą Noc, kiedy składa Kościół ofiarę światła, kiedy uobecnia Ofiarę Chrystusa, winna się w sercu każdego z nas dokonać przemiana. Winno dokonać się przejście, czyli pascha – od stałej skłonność ku sprawom tego świata do upragnienia rzeczy niewidzialnych, Bożych. Życie chrześcijanina powinno zawsze nosić na sobie znamię paschalnej przemiany bo tylko tędy wiedzie droga do zbawienia.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl