Krzyż o imponujących rozmiarach stanął na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Małej w powiecie kazimierskim. To wierna replika krzyża wznoszącego się na Giewoncie, najbardziej rozpoznawalnym szczycie po polskiej stronie Tatr.
Jego budowa rozpoczęła się w marcu tego roku, montowany był etapami. Jak informuje ks. Krzysztof Balcer, proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzy Małej, to metalowy krzyż o wysokości około 17 metrów i szerokości poprzecznego ramienia około 5 metrów.
- To solidna konstrukcja. Według zapewnień konstruktorów, projektantów i wykonawców ma wytrzymać minimum 100 lat, a nawet więcej - zaznacza duchowny. Proboszcz dodaje, że kazimierski krzyż ma być „krzyżem miłości”.
- Nieoficjalnie zostało przyjęte, że krzyż na Giewoncie to jest „krzyż wiary”. Drugi krzyż - wierna kopia w Pustkowiu nad morzem, został nazwany „krzyżem nadziei”. Z trzech cnót boskich została nam zatem miłość - zaznacza.
Krzyż na Giewoncie zamontowany został przez parafian z Zakopanego 19 sierpnia 1901 r. na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Z kolei krzyż w Kazimierzy Małej ustawiono na 101. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Ksiądz podkreślił, że parafianie zrobili to nie dla rozgłosu, a z serca.
W związku z budową krzyża w mediach społecznościowych rozwinęła się akcja #Święty4ever - święty Jan Paweł II ze mną na zawsze. Jej celem jest przypominanie nauczania papieża Polaka, który rolę krzyża w przestrzeni publicznej podkreślał podczas mszy pod Wielką Krokwią w Zakopanem w 1997 r.: „Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, iż ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. Chcieli wasi ojcowie, aby Chrystusowy krzyż królował w sposób szczególny na Giewoncie”.
Od 2007 r. replika krzyża z Giewontu, Bałtycki Krzyż Nadziei, stoi w Pustkowie nad Bałtykiem. Kolejna kopia jest na polach lednickich. W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 replika krzyża na Giewoncie została też postawiona w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku.
Autorką tesktu jest Marta Gajda
tekst za: radio.kielce.pl
_________
Redakcja strony diecezjalnej nie ponosi odpowiedzialności
za treść artykułów skopiowanych w całości z innych stron.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl