Nadal potrzebujemy obecności Matki Bożej Łaskawej, a Ona oczekuje nas - mówił w homilii, w kieleckiej katedrze pochodzący z Kielecczyzny arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański.
Hierarcha podkreślił, że potrzebujemy Maryi zwłaszcza teraz w tym niezwykle dla nas trudnym czasie. - Potrzebujemy Jej mocno zwłaszcza teraz, kiedy doświadcza nas epidemia koronawirusa, ale może jeszcze bardziej epidemia rosnącej nienawiści, wzajemnej agresji, podziałów i przemocy, wszelkich form niesprawiedliwości i zła, tych sądów publicznych w mediach i walki z Kościołem - zaznaczył hierarcha.
Metropolita gdański w Święto Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, patronki miasta przypomniał, że Maryja jest drogą w drodze do Jezusa Chrystusa, a w tej drodze potrzebna jest nam właściwa modlitwa, nie ta w pośpiechu i nie byle jaka, bo w konsekwencji prowadzi nas to do słabej wiary.
- Wyznajemy jedną wiarę, a mimo tego, często nie znajdujemy wspólnego języka - mówił metropolita gdański. - Jesteśmy mocno poróżnieni, dzieli nas egoizm, dopada nas relatywizm. Jak więc tę jednomyślność budować? Uczniowie też byli różni, a jednak pozostawali w jedności, znaczy, że łączyła ich jakaś nadzwyczajna moc, to wiara w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego - powiedział hierarcha.
Hierarcha przypomniał wiernym, że już od początku XVII wieku czuwa w kieleckiej katedrze Matka Boża Łaskawa, a potwierdzają to liczne zapiski i podziękowania za otrzymane łaski.
- Liczni pielgrzymi zawierzali Jej, prosili Ją o pomoc w zmaganiu się ze swoją biedą. Pokazywali wielkie przywiązanie do Niej. To dzięki temu rozpoczęty kult maryjny trwa po dzień dzisiejszy. Jest on wspaniały i bogaty, jest kultem, który angażuje nas wszystkich. Bądźcie świadomi, że nie może być to tylko kult, Ona ma przemieniać nasze życie. Ono powinno się nieustannie zmieniać - zaznaczył metropolita gdański.
30 lat temu, 6 września 1991 roku Stolica Apostolska zatwierdziła tytuł Najświętszej Maryi Panny pod wezwaniem „Łaskawej” lub „Matki Łaski Bożej”, jako patronki Kielc. Święto patronalne odbywa się co roku 7 maja i jest obchodzone w całej diecezji. W Kielcach ma ono rangę uroczystości.
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl