Uroczystość Bożego Ciała, to świadectwo naszej wiary i świadomości, że to, co rodzi się z Ewangelii i zapoczątkowanej na chrzcie naszej osobistej relacji z Bogiem, który jest miłością, nie kończy się jak wiele rzeczy na świecie. Te rzeczy najczęściej, jak produkt kulturowy, ideologiczny i polityczny, czy nawet ekonomiczny, mają krótki żywot i ograniczoną datę ważności - mówił w homilii podczas uroczystości w Bazylice Katedralnej Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
- Eucharystię, nie tyle jako sekret, ale jej wielkość i Boży dar, bowiem podczas mszy świętej słyszymy aklamację: „Oto wielka tajemnica wiary”, pozwala nam zgłębić święty Augustyn, który nauczał: To, co widzicie na ołtarzu Pana, jest chlebem i winem, lecz ten chleb i wino, gdy przyjmują słowo, stają się Ciałem i Krwią słowa, które zamieszkało między nami. Słowo stało się Człowiekiem, pozostając Bogiem - mówił ordynariusz.
Biskup dodał, że Chrystus cierpiący przekazał nam w sakramencie Eucharystii swoje ciało i krew i dzięki Jego miłosierdziu tym jesteśmy, co przyjmujemy. - Eucharystia jest znakiem chrześcijańskiej tożsamości - zaznaczył hierarcha.
- Zrozumienie całej prawdy o Eucharystii domaga się przede wszystkim łaski wiary. Na to wskazuje doświadczenie licznych uczestników cudownego rozmnożenia chleba na pustkowiu, kiedy Jezus nakarmił rzesze głodnych ludzi - powiedział.
Biskup przypomniał, że Jezus dał zapowiedź sakramentu Eucharystii już w Kafarnaum, zwracając się do zebranych Żydów: „Jeżeli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego, nie będziecie pili krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa ciało moje i krew moją, ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”. Oto ta mowa i nieznana dotąd rzeczywistość relacji człowieka z Bogiem dopełniła się w historyczny Wielki Czwartek, w Wieczerniku, ustanowieniem Eucharystii.
Jak powiedział biskup Jan Piotrowski, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest czasem pytań do nas samych: czy wierzę, że Jezus jest z nami dla nas, i czy karmię się Bożym darem, który jest jedynym gwarantem naszej przyszłości. „Nagle zrozumiałem, że Bóg jest obecny w kawałku chleba” - tak wspominał swoje nawrócenie Peter Vaclav Nemetz - mówił biskup Jan Piotrowski i dodał, że tajemnica obecności Chrystusa wśród nas zawiera się w maleńkim opłatku, który kapłan podnosi podczas mszy świętej. Aby uwierzyć w tę tajemnicę tak, jak uwierzył ów 74-letni mężczyzna, trzeba słuchać Boga bardziej, niż ludzi - zaznaczył hierarcha.
Biskup kielecki dodał, że w Piśmie Św. jest zawołanie Boga do ludzi: „Słuchaj Izraelu”, rozpoczynające Dekalog, nawołujący do miłości Boga i bliźniego. Z taką misją, 30 lat temu stanął na Wzgórzu Katedralnym i na lotnisku w Masłowie św. Jan Paweł II, aby mówić o pięknie przyjaźni z Bogiem, kiedy człowiek idzie drogą Bożych przykazań.
- Mówił o czwartym przykazaniu, które wskazuje na znaczenie rodziny. To przykazanie zobowiązuje człowieka do czci dla rodziców, ojca i matki i zabezpiecza dobro ludzkiej wspólnoty. Rodzina bowiem, jak nauczał święty papież, jest podstawą wszelkich wspólnot i społeczeństw. Ewangelia potwierdza prawdę moralną Dekalogu o rodzinie. Rodzina jest wspólnotą najpełniejszą z punktu widzenia więzi międzyludzkiej - zaznaczył ordynariusz diecezji kieleckiej.
- Nie ma więzi, która by ściślej wiązała osoby, niż więź małżeńska i rodzinna. Nie ma innej, którą można by określić jako komunię, nie ma też innej, której wzajemne zobowiązania były tak głębokie, a ich naruszenie godziłoby boleśnie w ludzką wrażliwość, kobiety, mężczyzny, dzieci, rodziców - dodał.
Biskup zwrócił się do dzieci, by szanowały rodziców i do rodziców, by byli godni zasługiwać na tę cześć. - Bądź godny imienia ojca, bądź godna imienia matki - powiedział.
Biskup Jan Piotrowski przypomniał przeżywany obecnie Rok Rodziny pod opieką świętego Józefa. Obrazy świętego opiekuna rodzin nawiedzają parafie diecezji kieleckiej. Jest to czas łaski i powrotu do Bożych przykazań.
Jak zaznaczył hierarcha, nasze wychłodzenie na sprawy wiary, Eucharystii, spowodowane pandemią, nie może trwać bez końca, gdyż prawdziwa i wierna przyjaźń z Jezusem jest tylko tam, gdzie On, jako chleb życia, będzie częstym gościem naszych serc.
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl