W Centrum Duszpasterstwa Akademickiego Wesoła 54 zakończył się kolejny Rok Pisania Ikon. Efekty pracy uczestników poświęcił podczas wieczornej Mszy św. w Kościele Akademickim Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Uroczysta Eucharystia odbyła się 24 czerwca, w Uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela, któremu celebrans poświęcił swoją homilię. - Możemy powiedzieć, że Bóg w swoich planach pisał historię życia człowieka, który był daleki od kompromisów ze światem, ale pozostał na zawsze głosicielem Prawdy. On pierwszy wyznał, że Jezus jest Barankiem Bożym, on też w wodach Jordanu ochrzcił Zbawiciela. Był to kluczowy dla misji Jezusa moment, kiedy głos z nieba mówił: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. Wzywał do nawrócenia swoich rodaków, ani na chwilę nie uląkł się nieobliczalnego w swojej władzy króla Heroda, publicznego gorszyciela, który z powodu nienawiści swojej konkubiny kazał Jana ściąć w więzieniu – zaznaczył biskup.
Pasterz naszej diecezji porównał także patrona dnia do Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - W czasach pogardy dla człowieka i prawa Bożego odważnie bronił Polaków, bronił godności kobiety i rodziny, trzeźwości mężczyzn i poczętego życia, wolności, wiary i Kościoła. Miał odwagę nauczać, że każde tak zwane prawo, które daje komukolwiek możność dysponowania i przesądzania o życiu ludzkim jest bezprawiem. Każdy czyn, który zmierza wprost do zniszczenia i przekreślenia prawa człowieka do życia – przypomniał biskup.
Podczas Eucharystii odbyło się także poświęcenie ikon, napisanych przez uczestników Szkoły Pisania Ikon. Biskup dotknął każdej z nich wodą święconą, a następnie okadził.
- Ikony piszemy, a nie malujemy, ponieważ po rosyjsku „Pisać”, znaczy malować, ale jest też druga teoria, że w ikonach są zapisane nasze modlitwy i teologia każdej z nich – tłumaczy Alicja Tuz, instruktorka Szkoły Pisania Ikon i dodaje, że ze względu na pandemię, tegoroczna akcja przebiegała inaczej, niż zwykle. – Wszystkie zajęcia zostały zawieszone, więc kursanci drugiego roku i absolwenci szkoły są już w stanie samodzielnie pracować i ich ikony możemy oglądać, natomiast ci, którzy zapisali się w tym roku, czekają na to, aby móc normalnie poprowadzić zajęcia – dodaje nasza rozmówczyni.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl