Do Kielc dotarły symbole Światowych Dni Młodzieży. Drewniany krzyż i kopia ikony Matki Bożej Salus Populi Romani przez kilka godzin towarzyszyły młodym naszej diecezji podczas modlitwy w kościele świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach.
– Skoro znaki wędrują już po świecie, to znak, że zbliżają się Światowe Dni Młodzieży. W naszej diecezji goszczą one już po raz drugi – były u nas, kiedy przygotowywaliśmy się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Obecność krzyża przypomina nam o tajemnicy odkupienia, a pod krzyżem stała matka Jezusa, dlatego jest też obraz Salus Populi Romani tak bardzo czczony przez rzymian – mówi Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Symbole zostały uroczyście wniesione do kościoła świętego Maksymiliana Marii Kolbego przez młodzież naszej diecezji o godzine 18. Odprawiona została uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
– Chcemy otoczyć naszą modlitwą przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2023 roku w Lizbonie. Modlimy się też w intencji młodych z całego świata, a zwłaszcza w naszej diecezji. Otwieramy nasze serca na działanie Ducha Świętego. Niech to będzie czas przylgnięcia do samego Boga - powiedział na początku mszy świętej ksiądz Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Homilię wygłosił ks. Mirosław Cisowski, wikariusz biskupi do spraw duszpasterstwa.
– Symbole, które dziś gościmy, wskazują kolejnym pokoleniom młodych na prawdziwy cel Światowych Dni Młodzieży – coraz głębsze poznawanie Jezusa w tajemnicy odkupienia oraz zawierzenie swego życia Matce Bożej. Peregrynacja jest zapowiedzią kolejnych, bliskich już Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku, których hasło „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem” wskazuje na Maryję jako ich przewodniczkę – powiedział ks. Mirosław Cisowski.
Na Mszy Świętej obecny był ksiądz Mariusz Wilk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM:
– Mamy nadzieję, że te 12 dni obecności symboli Światowych Dni Młodzieży w Polsce pomoże nam zrozumieć, że jest nam w kościele dobrze, niezależnie, ile nas jest – powiedział.
Po Eucharystii przedstawiono polską wersję hymnu Światowych Dni Młodzieży 2023, a także świadectwa osób, biorących udział w poprzednich edycjach ŚDM.
W uroczystościach uczestniczyli także młodzi, którzy nie mieli jak dotąd okazji uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży.
– Chcemy dziś przyjąć symbole i duchowo zbliżać się do tego święta. Chcielibyśmy doświadczyć tego niesamowitego wydarzenia, więc te dwa lata przeznaczamy na przygotowanie do jak najgłębszego duchowego przeżycia – mówi Julia z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
– To jest nasze pierwsze spotkanie z ŚDM, chciałybyśmy zobaczyć jak to działa i na czym to polega. Na co dzień działamy charytatywnie, udzielamy się w wielu zbiórkach, dużo śpiewamy i tańczymy, szerząc Chrystusa w pozytywnym aspekcie wśród młodzieży, pomagamy się nawracać naszym kolegom i koleżankom i uczestniczymy w przygotowaniach do uroczystości kościelnych – mówią Rozalia, Patrycja i Jowita z chęcińskiego KSM.
– Dziś młodzież w Kościele może robić naprawdę wiele rzeczy, spektrum zaangażowania jest bardzo duże, począwszy od zaangażowania w liturgię słowa, w apostolat i grupy parafialne. Takie wydarzenia jak dziś, kiedy słyszą świadectwa swoich staszych kolegów, którzy byli w poprzednich latach na Światowych Dniach Młodzieży, ale także pielgrzymka do Zabawy, gdzie widzą swoją rówieśnicę, która nie bała się katechizować i pomagać słabszym, są inspiracją, aby ich zaangażowanie w życie Kościoła było jeszcze większe - mówi ksiądz Stanisław Lodziński, diecezjalny asystent Światowych Dni Młodzieży.
Symbole pozostały w naszym mieście do północy, następnego dnia przejmie je młodzież z diecezji radomskiej.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl