W poniedziałek, 13 września 2021 r. obchodzimy czwartą rocznicę śmierci biskupa Kazimierza Ryczana. – Był prorokiem na swoje czasy – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Msza Święta w intencji zmarłego Pasterza Kościoła kieleckiego została odprawiona przy Ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.
W homilii biskup Jan Piotrowski przypomniał o niezłomnych duszpasterzach, w tym o błogosławionym prymasie Stefanie Wyszyńskim.
– Przeszedł przez więzienie i internowanie. A czyż nie podobnymi byli biskupi naszej diecezji? Biskup Augustyn Łosiński, który obnażał w okresie międzywojennym niemoc i pewną ideologiczną złośliwość ruchów socjalistycznych? Czyż nie takim był biskup Czesław Kaczmarek, który w tej katedrze głosił Słowo Boże? Z tego Słowa wyrastała odważna postawa, aby bronić ludności w czasie drugiej wojny światowej i aby pójść do komunistycznego więzienia. Czyż do takich nie należał biskup Jan Jaroszewicz, którego władze nie chciały zatwierdzić jako biskup diecezjalnego? – wyjaśniał biskup kielecki i przypomniał postać biskupa Kazimierza Ryczana.
– Prawdy o Jezusie Chrystusie i Kościele jako wspólnocie wiary uczył nas biskup Kazimierz Ryczan. Był odważny w swoim słowie i zawsze głosił to, co wyrastało z jego serca. Nikogo nie naśladował. Był prorokiem na swoje czasy, chociaż wielu nie wiedziało o jego cierpieniu, obmowach – świat się w tym lubuje. Najlepiej stworzyć intrygę i oczernić. Nienawiść w wielu ludzkich sercach wciąż niestety trwa. Dziękujemy Panu Bogu, że był przez te lata i że umacniał swoich braci w wierze – przypomniał Pasterz diecezji kieleckiej.
Biskup Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 roku w Żurawicy koło Przemyśla. W 1956 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia prezbiteratu przyjął 16 czerwca 1963 roku. Święty Jan Paweł II mianował go biskupem kieleckim w 1993 roku. Ingres miał miejsce 11 września tego roku. Za dewizę biskupią obrał słowa: In vinculo communionis (W więzach wspólnoty). Zmarł 13 września 2017 roku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii po długiej i ciężkiej chorobie. Pochowany został 19 września 2017 roku w Krypcie Biskupów Kieleckich w Bazylice Katedralnej.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl