Róże Żywego Różańca pielgrzymowały do Katedry

Już po raz trzynasty w naszej diecezji odbyła się pielgrzymka Róż Żywego Różańca. W tym roku miała ona miejsce w dniu zakończenia Jubileuszu 850-lecia kieleckiej katedry.

Uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się na Placu Świętego Jana Pawła II przed katedrą. Tam poprzez wspólny śpiew pieśni, modlitwę różańcową oraz wysłuchanie konferencji przygotowywali się do kulminacyjnego momentu, jakim była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem arcybiskupa Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Więcej o Mszy Świętej możemy znaleźć tutaj.

Ks. kanonik Łukasz Zygmunt, diecezjalny moderator Wspólnot Żywego Różańca, w rozmowie z Radiem eM podkreślał szczególne miejsce modlitwy różańcowej w historii kieleckiej bazyliki. Całej rozmowy można wysłuchać tutaj.

- Już w XV wieku sam papież pozwolił, by przy kieleckiej kolegiacie powstało Archibractwo różańcowe. Należały do niego prawie całe Kielce: wójt, starosta i inne grupy społeczne, którzy gromadzili się w katedrze kieleckiej i śpiewali różaniec. Widać, jak ważne jest to wydarzenie, aby uwieńczyć ten jubileusz przez wszystkie wspólnoty różańcowe naszej diecezji – powiedział.

Uczestnicy pielgrzymki mówili, jak ważna jest dla nich wspólnotowa modlitwa na różańcu

- W naszej parafii są cztery grupy, 80 osób. Modlitwa jest dla nas ważna, lubimy się modlić na różańcu w różnych potrzebach. Zachęcamy wszystkich. Co roku uczestniczymy w pielgrzymkach w różne miejsca – mówią panie Maria i Jadwiga z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej

- Dziś przyjechało nas 27, ale jest nas dużo więcej, każda dzielnica ma swoją grupę różańcową. Wiara to piękna rzecz. Kochamy Pana Boga, nasze rodziny i Ojczyznę. Modlitwa jest naszą bronią i ratunkiem – mówią panie Stanisława, Danuta i Elżbieta z parafii świętego Wawrzyńca w Michałowie.

Choć większość pielgrzymów z Róż Różańcowych stanowiły kobiety, to mężczyźni również mieli swoją reprezentację:

- Choć modlitwa różańcowa jest głównie domeną kobiet, ale w mojej parafii jest koło różańcowe mężczyzn. W mojej parafii w modlitwę jest zaangażowanych jest 180 osób. Od pokoleń byłem blisko Boga i Maryi, podjąłem taką modlitwę, staram się, aby moje dzieci też ją podejmowały. Myślę, że to dobry sposób, by przejść przez życie, mając oparcie w Matce – mówi pan Mariusz z parafii w Rykoszynie.

Wspólnoty Żywego Różańca założone zostały przez Sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 roku, a zatwierdzone przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku.

tekst za: em.kielce.pl

___________

PROGRAM SPOTKANIA:

Godz. 9.30 - Zawiązanie wspólnoty

Godz. 10.00 - Konferencja pt.: „Służebnica Boża Paulina Jaricot w służbie dla Misji i Żywego Różańca” - ks. dr Maciej Będziński

Godz. 10.20 - Wspólny śpiew

Godz. 10.40 - Modlitwa różańcowa

Godz. 11.20 - Konferencja pt.: „Jubileusz 850-lecia Bazyliki Katedralnej. Kult Matki Bożej na przełomie wieków” - ks. dr Adam Wilczyński

Godz. 12.00 - Msza św. pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Salvatore Pennacchio – Nuncjusza Apostolskiego w Polsce

___________

HISTORIA DIECEZJALNYCH SPOTKAŃ
RÓŻ ŻYWEGO RÓŻAŃCA:

Rok 2009 - Bazylika Katedralna w Kielcach

Rok 2010 - Bazylika Grobu Bożego w Miechowie

Rok 2011 - Bazylika Narodzenia NMP w Wiślicy

Rok 2012 - Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach

Rok 2013 - Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie

Rok 2014 - Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach

Rok 2015 - Bazylika Katedralna w Kielcach

Rok 2016 - Bazylika Narodzenia NMP w Wiślicy

Rok 2017 - Bazylika Katedralna w Kielcach

Rok 2018 - Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodziny we Włoszczowie

Rok 2019 - Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie

Rok 2020 - Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie

Rok 2021 - Bazylika Katedralna w Kielcach