Dnia 23 września 2021 r. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa w Mójczy-Zagórzu odbyło się trzecie już spotkanie Nowenny Młodych ze św. Józefem pod hasłem „PoDARuj MIŁOŚĆ jak ŚWIĘTY JÓZEF”.W modlitwie członkom Ruchu Czystych Serc towarzyszyli pątnicy Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
O godz. 18.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. Marek Blady, dyrektor Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Homilię wygłosił ks. Dariusz Węgrzyn, moderator Ruchu Czystych Serc diecezji kieleckiej, który zwrócił uwagę, że grzech często bierze się z lęku – np. źródłem nieczystości może być obawa przed samotnością lub porzuceniem. Ale popełnienie grzechu nie usuwa lęku, przeciwnie, pogłębia go. Człowiek bowiem uznaje, że zrobił coś tak strasznego, że Bóg już nigdy mu nie wybaczy. Takie przekonanie prowadzi w konsekwencji do odrzucenia Boga i Jego zbawczego planu. Tymczasem miłość Chrystusa jest nieodwołalna i gotowa podnosić nas z każdego grzechu.
Po przyjęciu Komunii Świętej odmówiliśmy wspólnie, jako członkowie wspólnoty Ruchu Czystych Serc, Modlitwę Zawierzenia, która jest dla nas drogowskazem na drodze czystej i pięknej miłości, a także pomocą w realizacji naszych zobowiązań wynikających z chrztu oraz bierzmowania.
Przewodnią myślą katechezy do młodych, którą wygłosił ks. Grzegorz Stachura, ojciec duchowny Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, był temat „MIŁOŚĆ to CZUŁOŚĆ”.
Na wstępie ks. Grzegorz Stachura odwołał się do listu papieża Franciszka Patris corde, w którym Ojciec Święty stwierdza, że czułość Boga najsilniej objawia się wtedy, gdy do głosu dochodzą nasze słabości. Czułość ta opiera się na dwóch filarach: na prawdzie i na dobru. Prawda o naszych grzechach i brakach zawstydza nas, lecz Jezus w sakramencie pokuty i pojednania mówi nam prawdę z miłością i dobrocią. W przeciwnym razie prawda o naszej nędzy raniłaby i niszczyła, zamiast wyzwalać.
Ks. Stachura prześledził dzieje kilkunastu świętych i błogosławionych, którzy nosili imię Józef. Podzielił się z nami inspirującą refleksją o Bożym planie czułości wobec ludzi, który Bóg realizuje poprzez Świętego Józefa i jego wychowanków. Wśród nich znaleźli się m.in. św. Józef Kalasanty (1556–1648), założyciel zakonu pijarów i twórca prywatnych bezpłatnych szkół dla ubogich dzieci; św. Józef Oriol (1650–1702), który zorganizował duszpasterstwo dla żołnierzy i marynarzy; św. Józef Manyanet z Vives (1833–1901), duszpasterz rodzin i inspirator budowy świątyni Sagrada Familia w Barcelonie; bł. Józef Gregorio Hernandez (1864–1919), wenezuelski lekarz, który leczył biednych za darmo; św. Józef Benedykt Cottolengo (1786–1842), troskliwy opiekun niewidomych, głuchoniemych, epileptyków i paralityków; św. Józef Caffasso (1811–1860), skromny i cichy kapłan, którego uczniem był św. Jan Bosko; dwaj polscy biskupi – św. Józef Sebastian Pelczar (1842–1924) i św. Józef Bilczewski (1860–1923), którzy pomimo różnych osobowości i pomysłów duszpasterskich mieli ten sam cel: prowadzić wiernych do Boga; św. Józefina Bakhita (1868 – 1947), Sudanka pięciokrotnie sprzedawana w niewolę, która z serca przebaczyła swym prześladowcom.
Kapłan zauważył, że w biografiach kolejnych imienników św. Józefa powtarzają się te same motywy, świadczące o głębokim Bożym zamyśle. Czułość Boga realizuje się poprzez konkrety: stworzenie struktur, służących określonym celom ewangelizacyjnym, czynną pomoc ludziom potrzebującym z różnych środowisk, posługę kapłańską, wierność wartościom pomimo prześladowań oraz troskę o duszę.
Na zakończenie ks. Stachura stwierdził, że choć Święty Józef milczał na kartach Pisma Świętego, zrobił wiele Bożego „zamieszania” w Kościele na przestrzeni wieków. Opiekun Odkupiciela to postać, której bardzo potrzebuje dzisiejszy niespokojny świat. Nic zatem dziwnego, że papież Franciszek pragnął przypomnieć ją wiernym, ogłaszając Rok Świętego Józefa.
Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu wypraszaliśmy u Jezusa za wstawiennictwem Świętego Józefa dar czystego serca. Członkowie Ruchu Czystych Serc wraz z ks. Węgrzynem rozważali słowa Jezusa spisane przez pewnego kapłana w książce „In Sinu Jesu. Kiedy Serce mówi do Serca”. W trakcie nabożeństwa uwielbialiśmy Boga ukrytego w Najświętszym Sakramencie.
Ponadto, 23. dnia każdego miesiąca modlimy się w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2023 w Lizbonie. Zawierzaliśmy tę inicjatywę Świętemu Józefowi, aby wsparł nas w przygotowaniach do tego wyjątkowego czasu. Na zakończenie spotkania odmówiliśmy Litanię do świętego Józefa, a kapłan pobłogosławił Najświętszym Sakramentem zgromadzonych wiernych.
Oprawę liturgiczną i muzyczną spotkania zapewnili członkowie Ruchu Czystych Serc oraz Pątnicy Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę ks. proboszcza Marcina Kałuży za życzliwe przyjęcie i możliwość zorganizowania nabożeństwa w ramach Nowenny do Świętego Józefa.
Serdeczne Bóg zapłać składamy ks. Dariuszowi Węgrzynowi za skierowane do nas Słowo Boże podczas homilii oraz ks. Grzegorzowi Stachurze za wygłoszenie katechezy.
Kolejny dzień Nowenny Młodych ze Świętym Józefem już za nami. Był to dla nas czas łaski, modlitwy i adoracji Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Każdy z nas przyjechał na spotkanie ze Świętym Józefem z różnymi intencjami i prośbami. Wierzymy głęboko, że Opiekun Świętej Rodziny wyprosi dla nas wiele łask u Jezusa.
Wierzymy, że to wydarzenie pomoże nam jeszcze lepiej wykorzystać otrzymany o Boga dar – czułość! Święty Józefie, prosimy Cię o dar miłości czułej, abyśmy, wsparci Bożą łaską, potrafili dzielić się nią z innymi.
Katarzyna Sobota
RCS DK
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl