Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński – nasz Rodak, który piastuje urząd Nuncjusza Apostolskiego w Ghanie, przesłał nam kolejne ciekawe opowiadanie. Zachęcamy do lektury.
Ewangelizacja Ghany, ta pierwsza i ta druga, rozpoczęły się właśnie od strony oceanu. Nawet pierwsza nazwa kraju związana była z wielką wodą – Złote Wybrzeże. Aż do obecnych czasów, ocean zajmuje szczególnie miejsce w historii i gospodarce Ghany. Pomimo tych związków z wielką wodą, dopiero dzisiaj wszedłem po raz pierwszy na pokład okrętu, w porcie w Tema, na przedmieściach Akry. Był to okręt, a konkretnie fregata, o nazwie „Antonio Marceglia”, należący do włoskiej marynarki wojennej. Okręt ten, w ramach operacji „Gabinia”, która ma na celu walkę z piractwem, współpracuje z marynarkami krajów sprzymierzonych i oraz regionu, w zwalczaniu tego fenomenu w Zatoce Gwinejskiej. W przerwie w wykonywaniu swoich zadań, okręt ten zwinął na kilkanaście dni do portu w Tema.
Fregata „Antonio Marceglia” ma 144 m długości i prawie 20 m szerokości. Także, aby ująć cały okręt w kadrze mojego telefonu, musiałem trochę pobiegać między portowymi dźwigami, co wyglądało zapewne malowniczo biorąc pod uwagę mój stróji unoszone w górze kontenery, ale udało się.
Załoga okrętu składa się ze 165 osób. Wśród nich jest też i kapelan, ks. Andrea Spiznozzi, z którego inicjatywy zostałem zaproszony przez jego kapitana, Francesco Ruggiero do uczestniczenia w spotkani z załogą fregaty. Głównym gościem tego spotkania, była J.E. pani Daniela D’Orlandi, Ambasador Włoch w Ghanie, której towarzyszył attaché wojskowy z tejże ambasady, płk. Michele Devastato. Przyjęcie gości odbyło się według morskiego, włoskiego ceremoniału, z gwizdkami, plutonem reprezentacyjnym i komendami dla zgormadzonych marynarzy: baczność, spocznij, rozejść się itd. Następnie miały miejsce krótkie przemówienia. Po pani Ambasador, zabrałem głos ja, wyrażając moją radość z tego spotkania, ponieważ pierwszy raz w życiu, znalazłem się na włoskim okręcie wojennym. Wyraziłem uznanie dla misji, której dokonują w tym regionie, jako wprowadzający pokój i ci którzy zapewniają bezpieczeństwo pływającym okrętom po Zatoce Gwinejskiej. Powiedziałem także że zdaję sobie sprawę, że nie jest to misja łatwa, ponieważ wiele mil morskich dzieli ich od kraju rodzinnego i ich bliskich. Na koniec, udzieliłem im błogosławieństwa, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, na co większość zgromadzonych wykonała znak krzyża. Ceremonia miała miejsce w części rufowej okrętu, gdzie znajduje się lądowisko dla śmigłowców. Jeden z nich zresztą był tam obecny. Drugi, trochę mniejszy znajdował się w hangarze. Po części oficjalnej, nastąpiła część trochę mniej oficjalna, podczas której kapitan opowiedział nam trochę o swojej misji oraz o samym okręcie. Niestety, z powodu przepisów związanych z korona wirusem, nie mogliśmy zwiedzić okrętu osobiście, dokonaliśmy natomiast wędrówki wirtualnej za pomocą specjalnie przygotowanego programu komputerowego. Na zakończenie, dokonaliśmy wpisu do księgi pamiątkowej okrętu, po czym przy akompaniamencie gwizdków okrętowych zeszliśmy na ląd.
Jak można się przekonać, świat coraz bardziej się kurczy, stając się rzeczywiście globalną wioską. Niektórzy rozpaczają z tego powodu, ale ma to też i pozytywne strony, ponieważ dzięki temu, Ewangelia bardzo szybko dociera aż na krańce świata. I to jest piękne.
Każda duża wieś, musi mieć swój kościół. Dlaczego musimy się trudzić, aby go budować, każdego dnia. Rzeczywiście, długie przebywanie na morzu, albo ściślej na oceanie, sprawia, że człowiek zaczyna odczuwać, że ma do czynienia z poczuciem bezkresu i własnej małości. A to zaczyna rodzić pytania egzystencjalne, przygotowując glebę pod ziarno Ewangelii.
† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie
13 października 2021 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl