Dramat polega na tym, że to brat dokonał tego zabójstwa, brat – Polak, bo ks. Jerzy Popiełuszko zginął z rąk swoich rodaków – mówił w kieleckiej Bazylice Katedralnej bp Marian Florczyk podczas Mszy św. w rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W homilii biskup nakreślił tło epoki i mechanizmów, od czasów II wojny światowej po reżim komunistyczny, które powodowały eskalację nienawiści.
Mówił m.in. o „zabitych sumieniach” bolszewików i hitlerowców, tych którzy „palili żywcem dzieci, bo nienawiść zabijała w nich sumienie, wrażliwość, współodczuwanie”. Zwycięzcami w tamtych czach byli ludzie miary św. Maksymiliana Kolbego, którzy poprzez swe czyny wskazali drogę „miłości, sprawiedliwości, życzliwości”. – Zaledwie skończyła się II wojna światowa, wkroczył drugi wróg. Bolszewizm, komunizm, czymże były, jak nie ideologią nienawiści? – zapytywał bp Florczyk.
Przypomniał, że „władza bała się wspólnoty”, w tym wspólnoty Kościoła, a potem „Solidarności”, której „fundamentem była miłość, sprawiedliwość, wzajemny szacunek, przebaczenie”. – Taką naukę głosił Jezus, takiej prawdy nauczał ks. Jerzy Popiełuszko (…). On głosił naukę Jezusa, który wzywał: „miłujcie się wzajemnie, miłujcie waszych nieprzyjaciół”.
– Dzisiejsze czasy przynaglają do refleksji, czy potrafimy żyć ze sobą, czy lepiej nam się żyje z obcymi? Czego jest w nas więcej: miłości czy nienawiści, do sąsiada, do Polski? Czego uczą się młodzi od krzyczących manifestantów, od niektórych polityków i celebrytów? – pytał biskup, zauważając, że „wszechobecna nienawiść zabija miłość, zgodę, solidarność międzyludzką”.
– Ks. Jerzy Popiełuszko był męczennikiem miłości. Boże, uchroń nas od nienawiści – mówił bp Marian Florczyk.
Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych i delegacji związkowych, była sprawowana w intencji szybkiej kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki oraz w intencji Ojczyzny i „Solidarności”. Po Eucharystii złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze przy pomniku patrona „Solidarności”, usytuowanym na Placu NMP k. bazyliki katedralnej.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl