W Kościele Akademickim św. Jana Pawła II - w piątek, 22 października obchodzony był odpust ku czci patrona świątyni. W Eucharystii pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego udział wzięli przedstawiciele kieleckich środowisk akademickich – władze uczelni, wykładowcy i studenci. Była to także inauguracja roku akademickiego dla działającego w kościele Duszpasterstwa Akademickiego.
Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej.
Zebranych przywitał ks. dr hab. Rafał Dudała, rektor kościoła. – Modlimy się o błogosławieństwo w nowym roku akademickim dla kieleckiego środowiska akademickiego, abyśmy wstępując w ślady dzisiejszego patrona chcieli budować cywilizację miłości, której imionami na drodze autentycznej duchowości były takie wartości jak dialog, poszukiwania, krytycyzm i pokora – zaznaczył duszpasterz.
Ks. dr hab Paweł Tambor, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach w swojej homilii mówił o pytaniach, które na kartach Ewangelii Jezus zadawał swoim rozmówcom. – Jezus czasem nawet zadawał więcej pytań, niż udzielał odpowiedzi. A przecieć filozofia czy nauka rozpoczęła się od zadawania pytań. A Jezusowe pytania są niezwykłe: „Dlaczego mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mojego Ojca?”, „Co chcecie, abym wam uczynił?”, „Kogo szukacie?”, „Czy chcesz stać się zdrowym?” „Czy i wy chcecie odejść?” „Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?”, „Wierzysz w to?”, „Czy rozumiecie, co wam uczyniłem?”. Pyta nawet Judasza „przyjacielu, po co przyszedłeś?”. Nauka rozpoczęła się od zadawania pytań. W księdze rodzaju, kiedy Bóg stwarza zwierzęta, pyta Adama „Jak je nazwiesz?” – niektórzy upatrują tu początków nauki
Pod koniec Mszy w imieniu środowisk akademickich głos zabrał rektor Politechniki Świętokrzyskiej, prof. Zbigniew Koruba. - Naukowiec, który nie umie się dziwić i podziwiać, jest wypalony. Przyglądamy się naszej rzeczywistości, poszukujemy prawdy. Służy to dobru i pięknu – to są triady, którymi wspiera się nasza cywilizacja łacińska i chrześcijaństwo. Tu mamy elementy wspólne uniwersytetów i stanu duchownego – dążymy do tego, żeby poznawać rzeczywistość i prawdę i żeby rzeczywistość podziwiać. Musi być tu cel i świadomość, a to nam daje sens – są to kolejne filary, na których opierają się cywilizacje uniwersyteckie i kościelne – zaznaczył rektor.
Wspólnota Duszpasterstwa Akademickiego podziękowała także byłym rektorom kieleckich uczelni – profesorowi Jackowi Semaniakowi, rektorowi Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz profesorowi Wiesławowi Trąmpczyńskiemu, rektorowi Politechniki Świętokrzyskiej. Byli studenci kieleckich uczelni wręczyli im ich karykatury.
– Katedra i uniwersytet to dziedzictwo wieków średnich, które istnieje do dziś i odpowiada na pytania, które rodzą się z ciekawości, niepokoju, nadziei, dotyczą świata materialnego i tego, co niematerialne. Bardzo serdecznie dziękuję za wspólnotę i wszystkie wydarzenia w ciągu tych ostatnich lat, a także za to piękne miejsce, które zostało oddane Kielcom – piękne swoim wnętrzem, a jeszcze bogatsze pięknem licznych wspólnot tu istniejących – powiedział prof. Jacek Semaniak, obecnie dyrektor Głównego Urzędu Miar
– Chciałbym serdecznie podziękować za lata współpracy z księdzem biskupem, za te piękne, choć ciężkie ostatnie cztery lata, wypełnione serdecznością i zrozumieniem - dodał profesor Wiesław Trąmpczyński
W swoim słowie przed błogosławieństwem, biskup Jan Piotrowski nawiązał do zakończonego niedawno jublieuszu kieleckiej katedry.
- Dziś Kielce są zupełnie inne, ale pozostają w blasku katedry. Jest wielu wspaniałych uczonych, badaczy, profesorów i doktorów, tysiące studentów. Jest za co Panu Bogu dziękować. Oby splendor wszystkich uczelni nadawał piękna naszemu miastu i regionowi. Niech wstawia się za nami święty Jan Paweł II, który dziękował Panu Bogu za intelektualną zdolność poznawania prawdy, a przez nią Boga i człowieka – zaznaczył Pasterz.
Uczestnicy Mszy Świętej otrzymali błogosławieństwo relikwiami papieża Polaka. Po uroczystości każdy został obdarowany odpustowymi obwarzankami.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl