„Dziękujemy Boże za opiekę nad naszą Ojczyzną w trudnym czasie pandemii, za miliony ocalonych oraz godną śmierć tych, których wirus pokonał”, głosi napis na tabliczce umieszczonej przy krzyżu. Stanie on przy klasztorze na Świętym Krzyżu, a został zaprezentowany podczas niedzielnej sumy w kieleckiej katedrze.
Mszy Świętej przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Wraz z kapłanami, posługującymi w katedrze, koncelebrował ją superior klasztoru na Świętym Krzyżu, ojciec Marian Puchała. W homilii biskup nawiązał do obchodzonej tego dnia Niedzieli Misyjnej. - Dzisiejszą niedzielę należy odczytywać jako święto naszej wiary, ponieważ na mocy sakramentu Chrztu świętego wszyscy jesteśmy misjonarzami. Tym samym i do nas w całej pełni odnoszą się słowa z Dziejów Apostolskich „Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli” i świętego Jana „Głosimy wam to, cośmy sami przeżyli, co było naszym doświadczeniem” – nasze wewnętrzne uzdrowienia w sakramencie pokuty oraz łaska innych sakramentów nakazuje nam, byśmy byli uczniami i misjonarzami Jezusa Chrystusa w naszym świecie, pośród naszych codziennych spraw – zaznaczył biskup.
Pasterz wspomniał także o poświęcanym krzyżu. - Krzyż morowy, krzyż odzyskanej nadziei w trwającej pandemii, krzyż radości, a może i nienawiści niektórych. Są takie krzyże – ten na Giewoncie, ten w Kazimierzy Małej i ten na Wybrzeżu. Krzyż był, jest i będzie, a wiele rzeczy przeminie. Dziś ideologiczni wandale podnoszą rękę na krzyż. Historia zna takie wydarzenia i takich ludzi. Kiedy byłem dzieckiem, zdjęto krzyże i wyprowadzono religię ze szkół. Osoby, które o tym zdecydowały, zniknęły bezpowrotnie z ludzkiej pamięci. Tak jest z tymi, którzy walczą z Bogiem – powiedział biskup.
Krzyż, który stanie przed Sanktuarium na Świętym Krzyżu ma sześć metrów wysokości, a dłuższa poprzeczna belka – 2,7 metra. Waży 1 tonę i 300 kilogramów. Wykonany jest z onyksu, pochodzącego z Pińczowa. Stanie po prawej stronie od głównego wejścia do klasztoru.
- Jest podobny kształtem do krzyża patriarchalnego. Będziemy się przy nim modlić o jak najszybsze ustanie pandemii i prosić Boga o łaskę ocalenia każdego z nas, naszej ojczyzny i świata. Jest piękny. Myślę, że dzisiejsze uroczystości na długo zapadną w pamięci i będą znakiem dla przyszłych pokoleń – stwierdził ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu.
Jednym z inicjatorów posadowienia krzyża jest wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. - Krzyż powstał z potrzeby serca. Walka z pandemią odbywa się na wszystkich polach – my jako ludzie czynimy dużo, żeby ją pokonać, ale jeśli będziemy mieli za sobą jeszcze opatrzność Bożą, to ta pandemia ma szansę pozostać z nami na krótko. Prosimy w ten sposób Pana Boga, aby nam pomógł – powiedział wojewoda.
- To nie kolejny totem, amulet czy gadżet, ale znak wiary. Powinien być zaopatrzony w naszą refleksję i modlitwę. Przez wieki krzyż morowy przybliżał ludzi dotkniętych kataklizmami i chorobami do Pana Boga. Dziś też powinniśmy zwrócić się do Pana Boga – dodał obecny na uroczystości senator Krzysztof Słoń.
- Dzisiejsze uroczystości są zwieńczeniem sytuacji epidemicznej, a zarazem mobilizacją, aby przy pomocy swoich sił, ale także modlitw wyprosić jak najlepsze warunki, abyśmy mogli w tych trudnych czasach pracować i uczyć się, ale także leczyć mieszkańców województwa świętokrzyskiego – powiedział wicemarszałek województwa Marek Bogusławski.
Po Eucharystii w kieleckiej katedrze, krzyż morowy zostanie przewieziony do Sanktuarium na Świętym Krzyżu.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl