Biskup Kielecki Jan Piotrowski wręczył wyrożniającym się w posłudze dla lokalnej wspólnoty Kościoła świeckim medale „Pro Christo Rege Et Ecclesia” podczas Mszy św. w kieleckiej Bazylice Katedralnej, sprawowanej w Uroczystość Chrystusa Króla. To także patronalne święto Akcji Katolickiej.
W homilii podczas Eucharystii biskup mówił o Królestwie Niebieskim. – W śpiewanej dziś prefacji słyszymy, że to Królestwo jest powszechne i wieczne, jednocześnie jest Królestwem prawdy, życia, świętości i łaski. Królestwem sprawiedliwości, miłości i pokoju. Nosi w sobie pewien ideał, który jest wzorcem i archetypem dla wszystkich królestw ludzkich, jakie są na Ziemi. Dzięki Liturgii Słowa i łasce Wiary, którą Bóg obdarzył nas na Chrzcie Świętym, odnajdziemy właściwe zrozumienie, którego królestwa jesteśmy dziedzicami, do jakiego królestwa należymy. Przede wszystkim trzeba zaufać Słowu Bożemu, które niesie prawdę o niezmiennej jakości i wartości – zaapelował do wiernych biskup.
Pasterz nawiązał także do słów Jezusa „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię”:
- Tym, którzy słuchają tego apelu i odpowiadają na Boże wołanie, Bóg daje nową ofertę życia, a ta jest owocem i darem odkupieńczej miłości Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Na tę prawdę wyczula nas autor Apokalipsy i wskazuje, że ten, który nas miłuje, przez swoją krew uwolnił nas od naszych grzechów. Jeżeli z taką miłością czyni nas Królestwem, to czyni to nie dla siebie, ale dla swojego Ojca, który go posłał.
- Dziś jako chrześcijanie pytajmy się, na ile w nas, dzięki łasce wiary, jest zaufania do Boga, który nas kocha w Jezusie Chrystusie, a na ile jest w nas przewrotnej logiki Piłata i jego pozornej życiowej mądrości? Na ile my sami dziś jesteśmy budowniczymi Bożego królestwa naszym świadectwem wiary, dzieł miłosierdzia i czy jesteśmy apostołami prawdy, zgody i pokoju – tych wartości, za którymi z natury cierpi serce każdego z nas? – zapytał kaznodzieja.
Po Komunii Świętej biskup Vladimir Fekete, prefekt apostolski Kościoła w Azerbejdżanie opowiedział wiernym o sytuacji misyjnej w tym kraju. - Co prawda Azerbejdżan jest państwem, gdzie znajduje się większość muzułmańska, ale jest to społeczność otwarta. W ciągu 20 lat posługi udzieliliśmy chrztu około 400 osobom. To wielki znak nadziei, że możemy odnawiać tam Kościół, a właściwie rozpoczynać go od zera – powiedział biskup i zaapelował o modlitwę w intencji działalności misyjnej.
Pod koniec Eucharystii odbyło się wręczenie medali. Otrzymali je: Józefa Pasternak z parafii Pierzchnicy, Teresa i Marek Wojcieszyńscy z parafii w Łukowej oraz Ewa i Karol Warchołowie z parafii w Bodzentynie.
- Jest to dla mnie ogromna radość, czuję się wyróżniona i dowartościowana. Jeśli człowiek pracuje systematycznie i codziennie, to ktoś zawsze to dostrzeże. W kościele biorę aktywny udział w uroczystościach parafialnych, prowadzę Akcję Katolicką w swojej parafii – mówi Józefa Pasternak.
Biskup Jan Piotrowski przed błogosławieństwem wspomniał biskupa Czesława Kaczmarka, który brał czynny udział w Akcji Katolickiej. - Warto jego żywe dziedzictwo utrzymać, nie tylko w pomniku, ale w pamięci. Mówcie o biskupie Kaczmarku. Jego żywym, choć skromnym pomnikiem jest fundusz stypendialny dla młodzieży. Duża część pochodzi ze składek kapłanów z naszej diecezji.
Medal „Pro Christo Rege Et Ecclesia” został ustanowiony dekretem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego z dnia 11 września 2018 roku, z inicjatywy Akcji Katolickiej diecezji kieleckiej. Jest przyznawany co roku, podczas Święta Patronalnego Akcji Katolickiej, które przypada w ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Odznaczenia otrzymują osoby zaangażowane w posługę duszpasterską i katechetyczną oraz instytucje promujące kulturę chrześcijańską.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl