Zakończyła się pielgrzymka kapłanów kieleckich do Afryki. Na początku księża odwiedzili Ghanę, a następnie odbyli podróż na Wybrzeże Kości Słoniowej. Zachęcamy do lektury.
Święto Niepodległości spędzaliśmy w Ghanie, pod kuratelą Księdza Arcybiskupa Henryka M. Jagodzińskiego, ale już „po chwili” – dzięki życzliwości i dobroci Ks. Antoniego Sokołowskiego, naszego kieleckiego misjonarza na ziemi iwuaryjskiej – znaleźliśmy się na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Trasa pielgrzymowania po tej przepięknej krainie została zaplanowana dość ambitnie: Abidjan – Soubre – Buyo – San Pedro – Gagnoa – Jamusukro – Grand-Bassam.
Okazuje się, że wszędzie są nasi – Polaka można spotkać na każdej szerokości geograficznej! Eryk Dąbrowski – właściciel hotelu w San Pedro, w którym nocowaliśmy – przyjął nas na nocleg i (kto powiedział, że to przypadek?) umieścił w pokojach, na którymi dumnie wisiały portrety polskich hetmanów z czasów Pierwszej Rzeczypospolitej. Okazało się, że nasi bohaterowie stanowią zapowiedź dobrych nowin: pod wieczór dotarła do nas oficjalna informacja, iż Biskup Kielecki, nasz Biskup Jan, został Przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Misji. I tutaj niesamowite zaskoczenie: pierwszym człowiekiem, który z radością oklaskiwał ten wybór, był Afrykańczyk Jean, miejscowy ekspert (dyrektor wielkiej firmy państwowej) ds. kakao i kawy. Jean nie tylko dzielił z nami radość, ale zaproponował, by wychylić przy tej okazji lampkę szampana. A wiadomo, że Wybrzeże Kości Słoniowej w wielu kwestiach jest bardziej francuskie niż sama Francja, więc… San Pedro będzie nam się jak najlepiej kojarzyć.
Będąc na ziemi iwuaryjskiej nie można przeoczyć niesamowitej świątyni, którą w zachodniej Afryce wzniesiono ku czci Matki Bożej – Notre Dame de la Paix – w malowniczym Jamusukro. Prezydent Felix Boigny, wielki ojciec narodu i wizjoner, zwrócił się z prośbą do Papieża Jana Pawła II, który trzykrotnie pielgrzymował na Wybrzeże Kości Słoniowej, aby na Czarnym Lądzie powstała replika Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie. Taki „mały prezent” dla Papieża od mieszkańców Afryki. Nasz rodak zgodził się na ten niesamowity dar (a potem osobiście konsekrował bazylikę, 10 września 1990 roku), jednak pod pewnymi warunkami: zaproponował bowiem, by w cieniu bazyliki powstały: szpital katolicki, rozgłośnia radiowa i uniwersytet. Imponująca bazylika, najwyższa świątynia na świecie (wyższa o 22 m od bazyliki na Watykanie), robi niesamowite wrażenie. Zwłaszcza podczas celebracji, w której wierzący wspólnie oddają Bogu chwałę. Mieliśmy to szczęście celebrować Ofiarę Mszy Świętej wraz z mieszkańcami Wybrzeża Kości Słoniowej w Niedzielę Chrystusa Króla. I znowu polski akcent: prowadząca śpiew afrykańska schola ubrana była w białoczerwone stroje i tańcząc machała białymi oraz czerwonymi chusteczkami. Ks. Antoni twierdzi, że to niewątpliwy dowód, że Iwuaryjczycy mają polskie korzenie, prawdopodobnie ich przodkami byli nasi górale świętokrzyscy…
I wreszcie trzeci obrazek: odwiedziliśmy misję w Buyo, genialne dzieło Ks. Antoniego, które ozdabiali przez trzy miesiące artyści z Gdańska. Wydawało nam się, że w sercu Afryki jesteśmy na jakiejś polskiej parafii. I to nie byle jakiej.
W Buyo nie ma już Ks. Antoniego Sokołowskiego, nie pracuje już tam inny nasz misjonarz, Ks. Andrzej Zawadzki; parafię przejęli Afrykańczycy, jednak w Buyo nadal słychać bicie polskich serc. I dlatego – patrząc na piękno i pasję, które charakteryzują misję w Buyo – wierzymy, że wkrótce na mapie diecezji San Pedro pojawi się nowa świątynia, dedykowana Świętemu Janowi Pawłowi II, którą wznosi z pomocą swoich parafian Ks. Antoni w Soubre. Powstała już kaplica, budynki katechetyczne i projekt nowego kościoła. Byliśmy – widzieliśmy – wierzymy… Wierzymy, że z pomocą Bożej Opatrzności (i wsparciem dobrych ludzi) wszystko będzie dobrze.
Ku większej chwale Tego, który jest Królem. Jedynym Królem i Panem wszystkich ludzi.
Es
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl