Już po raz piętnasty finaliści Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Piotra Klimczyka spotkali się na gali finałowej. W tym roku odbyła się ona w Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach. Najlepsi wykonawcy pojadą na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Grand Prix otrzymał tercet „Ensemble”
Zgłoszone zespoły i soliści wzięli udział w eliminacjach, które odbyły się 3, 4 i 5 grudnia. Po przesłuchaniach jury wyłoniło laureatów i finalistów, którzy podczas uroczystego koncertu odebrali wyróżnienia.
– Zgłosiło się ponad 107 podmiotów wykonawczych – chórów, zespołów i solistów. Poziom był wysoki, cieszymy się także z tego, że przez te 15 lat na międzynarodowym festiwalu nasi przedstawiciele zajmują czołowe miejsca – powiedział ks. Andrzej Waligórski, dyrektor festiwalu
Witając uczestników, ks. Jan Iłczyk, proboszcz parafii wspominał pomysłodawcę i patrona festiwalu, śp. ks. Piotra Klimczyka. – Ks. Piotr był człowiekiem nietuzinkowym, znakomitym człowiekiem, wybitnym muzykiem, prawie doskonałym kapłanem. Wszystkie problemy rozwiązywał z uśmiechem na twarzy. Spokojnym głosem sterował tym wielkim przedsięwzięciem, które wpisało się w historie naszego kościoła i sanktuarium
Wykonawców oceniało Jury w składzie: ks. Paweł Rej, Urszula Frączek, Łukasz Mazur i Kamil Bukowski.
– Wszystkie kategorie charakteryzowały się wysokim poziomem i niełatwe było wyłonienie laureatów. Nagrodziliśmy 22 podmioty, natomiast do reprezentowania naszego okręgu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek wytypowaliśmy 8 podmiotów. Najwięcej z nich to grupa solistów młodszych – zaznaczył ks. Paweł Rej, przewodniczący jury.
Główny patron honorowy festiwalu, Biskup Kielecki Jan Piotrowski mówił o znaczeniu Świąt Bożego Narodzenia i tradycji kolędowania. – Kto śpiewa kolędy i pastorałki, nie tylko ma duże serce, ale zyskuje też nowe serce, które czyni go wrażliwym. To bardzo piękne wydarzenie, a na takie wydarzenia zasługuje równie piękna Ziemia Świętokrzyska – podkreślił Pasterz.
Nagrody i wyróżnienia przyznawane były w pięciu kategoriach. Wśród Zespołów Ludowych pierwsze miejsce zajęły Modrzewianki, natomiast drugie – Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Górne nutki. Oba te zespoły pojadą na Międzynarodowy Festiwal w Będzinie. Trzecie miejsce zdobył zespół Górnianecki, natomiast wyróżnienie – Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty
Najlepszą solistką do 13 lat okazała się Apolonia Jakubczyk, a drugie miejsce zajęła Anna Taranek. Dziewczynki będą śpiewały kolędy również w Będzinie. Trzecie miejsce zajęła Hanna Jakubczyk, a wyróżnienia otrzymały Sandra Grabowska, Amelia Michta i Nicole Quayson
Venatores Tempus został najlepszym dziecięcym zespołem, który będzie reprezentował nasz okręg na festiwalu międzynarodowym. II miejsce zajęły Przedszkolne Nutki, a III – Małe Skrzypeczki. Jury wyróżniło też Kwartet Słowiki, Andrzeja Litrina i Oliwiera Pietrzczyka.
Pierwsze miejsce wśród chórów zajął Chór parafialny „Gaude Mater” przy kościele pw. Św. Stanisława Biskupa w Kielcach
Wśród solistów starszych pierwszą nagrodę otrzymała Barbara Leśniewska, a drugą Emilia Chaba – będą śpiewać kolędy również na Międzynarodowym Festiwalu w Będzinie, trzecią lokatę zajęła Sylwia Lasota, a wyróżnienia otrzymały Marika Kowalska i Monika Walas.
– Do konkursu namówiła mnie moja nauczycielka religii z V Liceum, wiele razy brałam udział w różnych festiwalach i konkursach, ale tu jestem pierwszy raz. Nie spodziewałam się takiego werdyktu, jestem bardzo zadowolona – mówi Barbara Leśniewska.
Grand Prix festiwalu otrzymał natomiast Tercet Ensemble – Aleksandra Dybała, Urszula Szumska i Olga Adamczyk.
– Razem we trójkę pracujemy od listopada, od dziś natomiast będziemy przygotowywać się na festiwal międzynarodowy, dzisiejsza gala zmotywowała nas do jeszcze większej pracy – mówią laureatki. W ramach nagrody specjalnej będą miały wynajęty przez Targi Kielce samochód z kierowcą, który zabierze je oraz ich przyjaciół na rywalizację do Będzina.
28 Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie odbędzie się w dniach 13-15 stycznia, kiedy przesłuchiwani będą finaliści, gala finałowa zaplanowana jest na 16 stycznia.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl