W Krakowie - w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym odbyło się w dniach od 8 do 10 lutego 2013 r. X Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, pod hasłem: „Jego wezwanie - naszym wezwaniem”. Mottem spotkania były słowa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19).
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wspólnot młodzieżowych z naszej diecezji: WOLONTARIATU – Damian Zegadło; OAZY – Patryk Celebański; RUCHU CZYSTYCH SERC – Katarzyna Gil; KSM – Magdalena Gryz oraz odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży naszej diecezji ks. Sławomir Sarek.
Spotkaniu, w którym uczestniczyło ok. 160 osób reprezentujących polskie diecezje, stowarzyszenia, wspólnoty i zgromadzenia posługujące młodzieży, przewodniczył bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży..
Plan forum podzielony był na bloki tematyczne:
KIJ TWÓJ I LASKA PASTERSKA – W KTÓRĄ STRONĘ I ZA KIM? Konferencja związana z kierunkami duszpasterstwa młodzieży w roku nowej ewangelizacji. Padło pytanie: „kogo lepiej kształtować jednostkę, czy społeczeństwo?” odpowiedziom było: „jednostkę, która wywodzi się ze społeczeństwa i działa w nim.” Zostało również zobrazowane jak Pan Bóg kształtuje człowieka, jego postawy, jak nim kieruje. Temat ten został podsumowany w kaplicy Adoracją Najświętszego Sakramentu, w czasie której były czytane materiały przeznaczone na Rok Wiary.
KIJ W MROWISKO – POSZUKIWANIE KRYTERIÓW OCENY DZIAŁAŃ DUSZPASTERSTWA MŁODZIEŻY. Przy tym temacie zostaliśmy podzieleni na 14 grup, gdzie naszym zadaniem było znaleźnie parametrów dobrego duszpasterstwa młodzieży. Każdy mógł się swobodnie wypowiadać i dzielić doświadczeniami, które spotkał we wspólnocie, w której przebywa. Tę część pracy podsumowaliśmy Eucharystią w Kościele na Dębnikach, w miejscu z którym tak bardzo był związany bł. Jan Paweł II. Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
KAŻDY KIJ MA DWA KOŃCE – W KIERUNKU ROZWIĄZAŃ. Tu w nieco większych, 7 grupach opracowywaliśmy dane kryteria, którymi powinno się kierować duszpasterstwo młodzieży – odbywało się to na zasadzie burzy mózgów.
UPARTEGO I KIJEM NIE PRZEKONASZ – DEBATA. W czasie tego spotkania na auli każda grupa przedstawiała owoce swojej pracy w grupie. Wypracowaliśmy 6 kryteriów dobrego duszpasterstwa młodzieży, oto one: PROGRAM, STRUKTURA, WSPÓŁPRACA Z INNYMI PODMIOTAMI, KOMUNIKACJA I INFORMACJA, FORMACJA, JAK ZACHĘCIĆ INNYCH DO WEJŚCIA W DANĄ WSPÓLNOTĘ. Po burzliwych dyskusjach udaliśmy się na nieszpor,y a później na wieczór brazylijski – zabawę w rytmie samby.
TAM GDZIE KIJ NIE SIĘGA – ŚDM W RIO I POLSCE. Omawialiśmy także przygotowania do 28. Światowych Dni Młodzieży, które w tym roku odbędą się w Rio de Janeiro. Prezentację na temat Brazylii przedstawiła Janina Petelczyc z Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei wykład pt. „Jak być misjonarzem” wygłosił ks. Bogusław Michalski z Papieskich Dzieł Misyjnych. Natomiast przygotowania do Światowych Dni Młodzieży omówił ks. Grzegorz Suchodolski. Rozmawialiśmy także na temat spotkań, które równolegle do wydarzeń w Rio, odbędą się w różnych miejscach Polski, m.in. w Płocku, Częstochowie, Krakowie, na Śląsku i w Bieszczadach. W niektórych z nich młodzież, która nie pojedzie do Rio de Janeiro, będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniu poprzez telemost. Po wszelakich pokazach i zachętach udaliśmy się na Eucharystię, której przewodniczył bp Henryk Tomasik, następnie udaliśmy się by wrzucić coś na ruszt i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Każdy wraca do swojej wspólnoty z nowymi pomysłami, zapałem i energią, by dać innym Chrystusa.
Organizatorem Forum było Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży. Patronat nad wydarzeniem objęła Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, której przewodniczy bp Henryk Tomasik.
Magdalena Gryz
Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
w Bodzentynie
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl