Wysokiej klasy gotycki tryptyk w jednym z najstarszych kościołów diecezji kieleckiej – św. Idziego z XIII wieku, został tradycyjnie zasłonięty na czas Wielkiego Postu, natomiast zostały wyeksponowane wyłącznie sceny pasyjne z zewnętrznych skrzydeł tryptyku. „To uświęcony może nawet kilkusetletnią tradycją zwyczaj, który pomaga wiernym w kontemplacji Wielkiego Postu” – mówi KAI ks. Zbigniew Kądziela, proboszcz w Tarczku.
Poranna liturgia Środy Popielcowej w parafii Tarczek k. Bodzentyna w Górach Świętokrzyskich, ma charakterystyczny rys - od pierwszej porannej Mszy św. w tym dniu, w zabytkowym tryptyku ołtarzowym z ok. 1540 r. są eksponowane wyłącznie cztery sceny pasyjne: Upadek Jezusa pod krzyżem, Biczowanie, Ukoronowanie koroną cierniową, Zdjęcie z krzyża.
Śpiewając na wejście pieśń „Boże, w dobroci”, zamknęliśmy pozostałe części tryptyku, wyrażające m.in. Zmartwychwstałego Chrystusa, sceny z życia Matki Bożej, postaci świętych – opowiada ks. proboszcz Zbigniew Kądziela. Dopiero w Wielką Sobotę, podczas śpiewu hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, jest ponownie odsłaniany cały tryptyk.
Renesansowy tryptyk z Tarczka jest datowany na ok. 1540 rok i stanowi jeden z najcenniejszych elementów wnętrza zabytkowego kościoła. Znajdował się on wcześniej w kościele w Bodzentynie, a być może także w Krakowie - w kościele mariackim, gdzie miał być zastąpiony „Zaśnięciem Marii Panny” Wita Stwosza.
Pierwsze wzmianki o Tarczku jako osadzie pochodzą z XI wieku. Pierwotny kościół murowany, romański z XIII wieku, został przebudowany w XVI w. (fasada zachodnia), konsekrowany był w 1591 roku. W latach 70. XX w. odkryto portal romański. Najstarsza część kościoła to prezbiterium oraz częściowo odsłonięta polichromia we wnętrzu.
Kościół parafialny wzniesiony w Tarczku stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w regionie świętokrzyskim. Figuruje we wszelkich przewodnikach i często odwiedzają go turyści. Założona kilka lat temu księga gości wskazuje, że w miesiącach letnich turyści odwiedzali Tarczek prawie każdego dnia.
Parafia liczy ok. tysiąca wiernych. W Wielkim Poście jest tutaj także organizowana wielkopiątkowa Droga Krzyżowa w terenie, po pięknej okolicy Gór Świętokrzyskich – Tarczka i Śniadki.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl