Od czerwca 2021 r. członkowie Ruchu Czystych Serc diecezji kieleckiej odprawiają Nowennę Młodych do Świętego Józefa, prosząc za Jego wstawiennictwem o łaskę czystości.
Siódme z kolei nabożeństwo odbyło się 23 stycznia br. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Kielcach. Tym razem młodzi ludzie z RCS zaprosili do wspólnej modlitwy swoich rówieśników z Centrum Diecezjalnego ŚDM.
Spotkanie pod hasłem „Miłość to praca” rozpoczęło się Eucharystią o godz. 18.00, której przewodniczył ks. Dariusz Węgrzyn, moderator Ruchu Czystych Serc DK. Na początku Mszy św. głos zabrał ks. Tadeusz Skolimowski, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP, który serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych w świątyni i zachęcił do modlitwy w intencji młodzieży przygotowującej się do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.
Homilię wygłosił ks. Dariusz Węgrzyn, który na wstępie odczytał fragment dzieła Karola Wojtyły pt. Przed sklepem jubilera. Bohater utworu, Andrzej, pyta swoją ukochaną, czy zechce go poślubić. Nie patrzy jednak na nią, lecz w dal, jak gdyby wpatrywał się w ich wspólną drogę życia. Komentując tę scenę, ks. Dariusz zauważył, że mężczyzna widzi dla siebie i swojej towarzyszki perspektywę. Wszystko jednak zależy od jednego słowa, które wypowie kobieta – „tak” lub „nie”.
Ks. Węgrzyn odniósł się do obchodzonej w Kościele Niedzieli Słowa Bożego, którą w 2020 r. ustanowił papież Franciszek. – Słowo Boże to Słowo z perspektywą – podkreślił moderator RCS DK. – Nauka płynąca od Boga daje perspektywę Nieba.
Słowo zawarte na kartach Pisma Świętego stanowi fundament życia; skałę, na której można się oprzeć. Zawsze jest pewne, potwierdzone męka, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Człowiek we wszelkich okolicznościach życia zawsze odnajdzie się w nauce Bożej, Słowo zaś odnajdzie człowieka. Dlaczego? Bo zarówno Słowo, jak i ludzkie życie mają wspólne źródło, którym jest Bóg. Tylko w Słowie Bożym możemy odkryć naszą tożsamość – dlaczego żyjemy i dokąd zmierzamy. Ono nas przenika i przemienia nasze serca. – Na modlitwie nie zawsze otrzymujemy to, o co prosimy, ale zawsze otrzymujemy to, czego potrzebujemy – zaznaczył ks. Węgrzyn. Lektura Pisma Świętego może zatem pomóc nam zrozumieć, czego tak naprawdę pragniemy.
Niedziela Słowa Bożego przypomina nami, że nauka Jezusa jest darem dla nas, a nie przeciw nam; darem, który pozostaje aktualny bez względu na czas i miejsce. Kapłan odwołał się do fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza, odczytanej podczas liturgii (Łk 4, 14–21). – Kiedy Jezus czyta w synagodze fragment z księgi proroka Izajasza, to Słowo jest aktualne. Zawarta w nim obietnica dziś się wypełnia.
Co ważne, Bóg poprzez Słowo chce nawiązywać z nami relację. Jeśli i my będziemy umacniać naszą więź ze Stwórcą, Jego Słowo zachowa nas w czystości serca, pomoże rozeznać, co jest dobre, a co złe, uzdolni też do wybierania dobra. Bez Bożej nauki człowiek pozostaje bezradny wobec grzechu; nie potrafi wierzyć, ufać ani kochać. Mocną relację z Bogiem, opartą na wsłuchiwaniu się w Jego głos, zbudował św. Józef. – Pozwolił prowadzić się Słowu. Gdy usłyszał od Pana: „Wstań i idź”, Józef wstał i poszedł, bo wiedział, że Słowo Boże nigdy nie zawodzi – zakończył ks. Węgrzyn.
Po przyjęciu Pana Jezusa w Komunii Świętej odmówiliśmy wspólnie Modlitwę Zawierzenia, która jest dla nas drogowskazem na drodze czystej i pięknej miłości, a także pomocą w realizacji naszych zobowiązań wynikających z chrztu oraz bierzmowania.
Katechezę do Młodych pt. „Miłość to praca” wygłosił ks. Marcin Boryń, Diecezjalny Koordynator Przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Kapłan podzielił się ze słuchaczami trudnym doświadczeniem kwarantanny, z powodu której przez kilkanaście dni nie mógł wykonywać swoich obowiązków. Na dłuższą metę nie da się nic nie robić. Dlaczego? Bo w naturę człowieka wpisana jest potrzeba pracy – podsumował ks. Boryń.
Ks. Marcin przywołał fragment z Księgi Rodzaju, w którym Bóg umieszcza Adama w ogrodzie Eden i powierza mu konkretne zajęcia. Pierwszy człowiek miał uprawiać ogród, a także nadać nazwy zwierzętom. Z Biblii płynie dla nas istotne przesłanie na temat pracy – w naszych działaniach zawsze czerpiemy z Bożych darów. Pracujemy po to, by tymi darami mądrze zarządzać i czynić świat lepszym.
Co zrobić, by praca nas satysfakcjonowała? Kapłan wymienił trzy warunki, dzięki którym możemy pokochać to, czym się zajmujemy na co dzień. Po pierwsze, szukajmy zajęć, które będą wyrazem naszej wolności i pragnień. Zdarza się oczywiście, że jesteśmy zmuszeni podjąć się obowiązków, które nie przynoszą nam spełnienia. Warto wtedy zastanowić się nad zmianą pracy. – Nie trać marzeń, lecz szukaj aktywności, które będziesz wykonywać w wolności – radził ks. Boryń.
Po drugie, pamiętajmy o tym, że pracujemy dla drugiego człowieka. – Zauważmy, że Adam, który nazywał Boże stworzenia, nie był szczęśliwy. Dopiero gdy Bóg dał mu Ewę, zobaczył w niej swoją wartość – podkreślił kapłan. Ludzie wymieniają różne powody, które skłoniły ich do aktywności zawodowej. Jednak ani pieniądze, ani komfort, ani niezależność same w sobie nie uszczęśliwiają. Co więcej, gdy pracujemy wyłącznie dla siebie, wykonywane przez nas zadania okazują się w rzeczywistości ucieczką. Pracą usiłujemy bowiem zagłuszyć niespełnione potrzeby, np. potrzebę miłości. – Problem zaczyna się również wtedy, gdy praca, która miała służyć rodzinie, przestaje być dla rodziny – przestrzegał ks. Boryń.
Tymczasem św. Józef daje nam inny przykład – pracował po to, by utrzymać Maryję i Jezusa; jego aktywność była ukierunkowana na bliskie mu osoby. Nigdy też nie porzucił rodziny dla zawodowych obowiązków – np. nie zostawił Małżonki i Dziecięcia w Egipcie, by wrócić do warsztatu w Nazarecie. Pełną radość czerpiemy z faktu, że robimy coś ważnego dla bliźniego. Radość towarzyszy nam również wtedy, gdy podejmujemy pracę w ramach wolontariatu. Wprawdzie nie otrzymujemy zapłaty, ale często w zamian zostajemy wewnętrznie ubogaceni przez kogoś, komu pomogliśmy.
Po trzecie, starajmy się dawać świadectwo Ewangelii w środowisku zawodowym. Pracując uczciwie i rzetelnie, możemy przybliżać ludziom Boga. Ks. Boryń zwrócił uwagę, że głoszenie Bożej chwały wcale nie wymaga słów. Św. Józef milczy na kartach Nowego Testamentu, ale pozostaje w ciągłym wewnętrznym dialogu ze Stwórcą. Dzięki temu w jego działaniach objawia się sam Bóg.
– Życzę wam, aby wasza praca była więcej niż pasją; by stawała się przestrzenią, w której może działać Jezus – zakończył ks. Marcin Boryń.
Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu wypraszaliśmy u Jezusa za wstawiennictwem Świętego Józefa dar czystego serca, które będzie gotowe gorliwie pracować dla Boga i bliźniego. Powierzaliśmy Zbawicielowi również wszystkie inne intencje, z którymi przybyliśmy na modlitwę.
Ponadto, 23. dnia każdego miesiąca modlimy się w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2023 w Lizbonie. Zawierzamy tę inicjatywę Świętemu Józefowi, aby wsparł nas w przygotowaniach do tego wyjątkowego czasu. Na zakończenie spotkania odmówiliśmy Litanię do Świętego Józefa, a ks. Dariusz Węgrzyn pobłogosławił Najświętszym Sakramentem zgromadzonych wiernych.
Oprawę liturgiczną spotkania zapewnili członkowie Centrum Diecezjalnego ŚDM. Serdecznie dziękujemy ks. proboszczowi Tadeuszowi Skolimowskiemu za życzliwe przyjęcie i możliwość zorganizowania nabożeństwa w ramach Nowenny do Świętego Józefa. Serdeczne Bóg zapłać składamy również ks. Dariuszowi Węgrzynowi za przewodniczenie Eucharystii oraz za skierowane do nas Słowo Boże podczas homilii. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę ks. Marcina Borynia za wygłoszenie katechezy.
Siódme już spotkanie w ramach Nowenny Młodych ze Świętym Józefem było dla nas czasem łaski, modlitwy i adoracji Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Wierzymy głęboko, że Głowa Najświętszej Rodziny wyprosi dla nas wiele łask.
Święty Józefie, spraw, aby nasze wysiłki, prace i zadania zawsze miały początek w Bogu i do Boga prowadziły!
Katarzyna Sobota
RCS DK
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl