Świeca nabiera szczególnego znaczenia dzięki płomieniowi, który rozjaśnia ciemności. Znaczenia nabierają również gromnice, które niegdyś stawiano w oknach podczas burzy. Przyjmujcie światło Chrystusa i podtrzymujcie je - mówił Ksiądz Biskup Marian Florczyk podczas Mszy św. w kościele Przemienienia Pańskiego na kieleckim Białogonie.
Eucharystia rozpoczęła się w ciemności – przy blasku zapalonych gromnic.
– W Anglii i Ameryce bardzo znany jest obraz angielskiego malarza, który nosi tytuł „Światłość świata”. Przez wielu znawców sztuki określany jest on jako jedno z najszlachetniejszych dzieł sztuki sakralnej. Przedstawia on Jezusa z rozświetloną lampą, kołaczącego nocą do zamkniętych drzwi domu. Jego twarz jest smutna i zatroskana. Wokół domostwa rozciąga się ciemny ogród z poniszczonymi drzewami, obrośnięty chwastami i cierniami. Panująca noc symbolizuje zło – mówił bp Florczyk.
– Jezus z lampą puka do zakratowanych drzwi, które na zewnątrz nie mają klamki. Można je otworzyć jedynie od środka. W tej ponurej ciemności tylko od Jezusa i jego lampy bije światłość. Pukał on do domu po to, aby wnieść tam ten blask. Bo kiedy światłość dostanie się do domu, to wówczas i ogród nie będzie straszył ciemnością – kontynuował bp Marian Florczyk.
Gromnica ma nas chronić od burzowych gromów, a także jest symbolem umocnienia wiary.
Podczas modlitwy wiernych dzieci prosiły m.in. o pokój i zgodę na całym świecie – szczególnie na Ukrainie i w Rosji, wybrzmiała modlitwa za sportowców z racji zbliżających się Igrzysk Olimpijskich oraz modlono się za osoby konsekrowane w dniu ich święta.
Po Komunii świętej słowa wdzięczności wypowiedział ks. proboszcz Stefan Radziszewski. Po Mszy dzieci złożyły specjalne szarfy w kolorach niebieskim i białym z wypisanymi cytatami z Pisma Świętego, które zbudują „drabinę do nieba”, a w maju… drzewko biblijne.
2 lutego w Kościele obchodzimy również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który został ustanowiony przez papieża św. Jana Pawła II. Modlimy się za osoby, które swoje życie zawierzyły na służbę Bogu oraz ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytucjach świeckich. Ofiary zebrane w czasie Mszy św. w tym dniu w kościołach są przeznaczone na potrzeby zakonów klauzurowych działających w naszej diecezji.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl