Prawdziwa ludzka miłość ma swoje źródło w Bogu, który jest miłością. To właśnie w takiej miłości zanurzeni święci apostołowie Słowian – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy Świętej w Święto Cyryla i Metodego.
Eucharystia została odprawiona przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.
– Dzień 14 lutego kojarzy nam się ze świętym Walentym. Jest on patronem osób zakochanych. Prawdziwa ludzka miłość ma swoje źródło w Bogu, który jest miłością. To właśnie w takiej miłości zanurzeni święci apostołowie Słowian – Cyryl i Metody znaleźli swoje miejsce w kalendarzu liturgicznym w randze święta. Święty Jan Paweł II – misjonarz przełomu wieku – pisał: „święci apostołowie Słowian trwają w pamięci Kościoła razem z wielkim dziełem ewangelizacji jakiego dokonali. Co więcej, można stwierdzić, że pamięć ich za naszych czasów staje się jeszcze bardziej żywa i aktualna”. Wiara tych bohaterów misji i zdolność do ofiary sprawiła, że moc ich posłania misyjnego rodziła się wyłącznie z tajemnicy Odkupienia, a dzieło misyjne wśród pogan było ważnym ogniwem w posłannictwie powierzonym Kościołowi przez Jezusa, aż do końca czasów. Święci Cyryl i metody w konkretnym czasie i konkretnych okolicznościach geograficznych i kulturowych spełniali nakaz Jezusa Chrystusa – „głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” – tłumaczył Biskup Kielecki.
Pasterz naszej diecezji przypomniał o dziele misyjnym Kościoła.
– Słowo Boże przypomina nam, że w głoszeniu Ewangelii Bóg posługuje się ludźmi. Wśród nich byli apostołowie, a szczególnie św. Paweł i Barnaba. To dzięki ich posłudze Dobra Nowina była źródłem radości dla pogan, a wiara w Jezusa Chrystusa dawała im nadzieję nowego, piękniejszego życia. Dzieło misyjne powierzone Kościołowi wciąż trwa. Święty papież z Krakowa powiedział nawet, że wciąż widać niezmierzone horyzonty misji. Potrzeba nowych robotników, a tych wciąż jest mało i dlatego prosimy Pana Żniwa, aby wysłał nowych robotników. Dziś pokornie modlimy się o powołania misyjne oraz polskich i kieleckich misjonarzy, którzy w liczbie około 1800 osób pracują w 90 krajach świata. Ci zaś, którzy przygotowują się do tegorocznego posłania misyjnego i otrzymania krzyży misyjnych w Gnieźnie uczą się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. To dziś przezywają swoje święto w obecności naszego rodaka – arcybiskupa Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl