W Środę Popielcową w samo południe Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta celebrował Mszę św. w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.
Przyczyną szczególnego bólu, jakiego w tych dniach wszyscy doświadczamy, jest świadomość cierpień ponoszonych przez naród ukraiński pogrążony w wojnie. To za nich pragniemy ofiarować dzisiejszą modlitwę i rozpoczynający się Wielki Post – mówił w homilii bp Andrzej Kaleta. Eucharystię koncelebrowali: ks. dr Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej oraz ks. Łukasz Zygmunt – dyrektor piekoszowskiego domu. Na modlitwie zgromadzili się pracownicy, mieszkańcy, pacjenci oraz goście z oddziału szpitalnego.
Dom – miejsce leczenia i pobytu osób chorych i niepełnosprawnych, stał się także schronieniem dla blisko 50 osób z Ukrainy. W homilii bp Kaleta mówił o wyzwaniach, jakie stawiał i stawia przed wiernymi Wielki Post, także w kontekście obecnej sytuacji na świecie i za polską granicą.
Przypomniał fragmenty z Księgi Psalmów, wielkopostne wątki w poezji Stanisława Wyspiańskiego i Artura Chojeckiego, którzy „wyznawali odwieczne pragnienie człowieka do zdjęcia z siebie ciężaru win, do przywrócenia w sobie samym pierwotnego piękna i harmonii”. – Ich postawa jest głęboko osadzona w chrześcijańskiej praktyce pokutnej, której tradycja sięga Starego Testamentu. Człowiek bowiem zawsze potrzebował oczyszczenia z win, uwolnienia od wyrzutów sumienia – mówił biskup, cytując króla Dawida i proroka Jonasza. Przypomniał także genezę praktyki posypywania głowy popiołem, która „przejęta przez chrześcijaństwo stała się symbolem pokuty, uznania swojej grzeszności i pokory względem Boga”.
– Niemniej od razu trzeba powiedzieć, że tak jak nie wszyscy przyjmowali chrześcijaństwo mylnie dopatrując się w nim religii głoszącej kult wyrzeczeń, cierpienia, śmierci i grobu, tak też nie wszyscy potrafili zrozumieć głęboką symbolikę popiołu – zauważył bp Kaleta.
Postawił pytanie, czym dla współczesnego chrześcijanina jest popiół i co on oznacza? Chodzi o to, że człowiek ma powstawać z grzechu i powracać do kochającego go Boga, czyli ma umierać dla grzechu, co właśnie symbolizuje popiół oraz powracać do życia. – A więc trzeba przejść przez popiół, aby mieć udział w radości zmartwychwstania – podkreślał biskup.
Przypomniał środki, przez wieki wypracowane przez Kościół, które służą wewnętrznej przemianę, tzn.: post, jałmużnę i modlitwę.
– Post ma na celu opanowanie siebie, kontrolę nad swoimi pragnieniami i dążeniami. Dotyczy on przede wszystkim codziennego pokarmu, ale trzeba go także rozciągnąć na inne sfery naszego życia: alkohol, tytoń, język, telewizję itp. Post jest ćwiczeniem, które ma doprowadzić do tego, że człowiek będzie rzeczywiście panem siebie i nauczy się mówić pokusie „nie!” – mówił bp Kaleta. Z kolei jałmużna „otwiera nas na innych, pomaga nam wyjść z ciasnego kręgu naszego egoizmu, uczy wrażliwości na konkretne potrzeby bliźnich”. Dzięki modlitwie „człowiek wchodzi w głęboką relację z Bogiem, wszystko zostaje w nim oczyszczone i nasycone światłem, pięknem i łaską”.
Przypomniał wyjątkowe okoliczności obecnego Wielkiego Postu. – Na naszych oczach cierpi naród ukraiński. Znamy ten ból, bo Polacy nie raz musieli znosić skutki różnych wojen, zaborów i najazdów. Odkładając na bok wszelkie uprzedzenia otwórzmy nasze serca i na ile potrafimy, śpieszmy im z pomocą właśnie przez modlitwę, post i jałmużnę. W ten sposób nasze przeżywanie Wielkiego Postu stanie się najbardziej autentyczne i zasługujące na Boże zmiłowanie nad światem, którego tak bardzo potrzebujemy – zachęcał bp Andrzej Kaleta.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl