Wierni z Kielc, pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, odprawili na ulicach miasta nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po dwóch latach pandemicznej przerwy procesja wyruszyła z kościoła Niepokalanego Serca NMP do klasztoru na Karczówce. Rozważania prowadzili członkowie wspólnoty Domowego Kościoła.
Drogę Krzyżową poprzedziła Msza święta. W wygłoszonej homilii biskup odniósł się do trwającej na Ukrainie wojny. - Jeśli jesteśmy dziś w atmosferze niepokoju, a nawet barbarzyńskiej wojny, to tylko dlatego, że pycha, egoizm jakiegoś człowieka pozwala mu bezkarnie mordować na oczach świata. A świat, bojąc się utracić swoich interesów, wciąż dyskutuje i negocjuje tylko to, co jest dla niego korzystne. Ktokolwiek byłby dziś na moim miejscu, powiedziałby, nie nawiązując do polityki, ale do ludzkiej przyzwoitości, że trzeba egzorcyzmować i modlić się za wszystkich szkodników pokoju w Polsce i na świecie. Ale przede wszystkim miejmy tę pokorę, aby ten pokój kształtować w naszych własnych sercach.
Kaznodzieja przypomniał także, że w życiu najważniejsze jest zaufanie Bogu. - Wszelkie ludzkie plany wojen, podbojów, intryg, nieposzanowania prawa Bożego i ludzkiego skazane są na marny koniec, czego uczy nas miniona historia, lecz także codzienne ludzkie zdrady, niewierności i układanie sobie życia według własnych pomysłów z pogardą dla Boga i ludzi. Nie tylko w małżeństwach, ale także w życiu osób powołanych, w sprawach społecznych, politycznych i zawodowych – podkreślił.
Biskup zwrócił uwagę, że zawarte w suplikacjach prośby, stają się coraz bardziej realne. - W ostatnich tygodniach coraz bardziej uświadamiamy sobie znaczenie słów „Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie”. Pandemia wciąż pełza, wojna jest. Czy tak dużo trzeba, by brakło codziennego chleba?
Po Eucharystii ulicami Kielc wyruszyła Droga Krzyżowa. Rozważania, prowadzone przez członków Domowego Kościoła odnosiły się do trudnych sytuacji życia rodzinnego. Krzyż przy poszczególnych stacjach nieśli przedstawiciele poszczególnych pokoleń w rodzinach.
tekst za: em.kielce.pl
>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl