Przyzwyczajeni do grzechów i zła, wielu współczesnych zachowuje się tak, jak ludzie, którym zawiązano oczy, bo tak łatwiej żyć - mówił bp Andrzej Kaleta podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej odprawionej w Bazylice Katedralnej w Kielcach.
Hierarcha w homilii podkreślił, że bolesnym skutkiem takiej postawy współczesnych społeczeństw są sytuacje, jak ta na wschodzie Europy, gdzie krwawi naród ukraiński bestialsko napadnięty przez rosyjskiego sąsiada. - I choć świat niby nie chce wojny, a nawet podejmuje działania, aby ją przerwać, ona dalej się toczy i pochłania kolejne ofiary. Chciałoby się powiedzieć, że na naszych oczach tryumfy święcą: grzech, egoizm i obłuda społeczeństw sytych. Dlaczego tak się dzieje? - pytał.
- Może dlatego, że nie tylko inni, ale my również, choć spotykamy się osobiście z Chrystusem, dotykamy go, ale mimo wszystko bardziej przejmujemy się duchem tego świata i rozsiewanymi przez niego obawami i lękami - dodał.
Biskup Andrzej Kaleta w przesłaniu do wiernych podkreślał, że przez grzech, który zasłania oczy i wiąże ręce, Eucharystia wnosi tak mało skutków w naszą codzienność. - Tymczasem Eucharystia, która została ustanowiona przez Chrystusa w Wielki Czwartek, jest darem, nie nagrodą, ale pomocą i zadatkiem na dobre życie. To zobowiązanie, które należy wypełniać praktyką czynów powszednich. Jest wezwaniem, na które trzeba codziennie odpowiadać, wreszcie jest szansą, z której należy skorzystać - podkreślił.
Hierarcha stwierdził, że każdy, kto przyjmuje Boga w Komunii Świętej, a spogląda z niechęcią na swojego brata, ten zakrywa Chrystusowi oczy i wiąże mu ręce. - W tym kontekście jakże niezwykłego znaczenia nabiera reakcja Polski i Polaków, na nieszczęście jakiego doświadcza Ukraina - zaznaczył.
- Stając w prawdzie, trzeba to powiedzieć, że zdajemy właśnie praktyczny egzamin z miłości bliźniego i postawy miłosierdzia. Jak dotąd, my Polacy zdajemy go celująco, jest to świadectwo wobec innych narodów i świata. Jest to chyba najlepszy sposób odniesienia się do słów Pana Jezusa, który powiedział: „dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili, jak ja wam uczyniłem - stwierdził.
Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła Triduum Paschalne, czas, w którym Kościół Katolicki wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Liturgia Wielkiego Czwartku jest pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa.
Bezpośrednio po homilii, miał miejsce obrzęd obmycia nóg, którego dokonał Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Jak stwierdził ordynariusz diecezji kieleckiej - to szczególny symbol, uczący pokory.
- Tak, jak Pan Jezus uczynił ten gest, tak na jego pamiątkę czyni to Kościół. Są to symboliczne czynności, natomiast wygłoszone w trakcie liturgii słowo boże, przyjęta komunia święta i odprowadzenie Pana Jezusa do ciemnicy wprowadza nas w tę głęboką refleksję nad tajemnicą śmierci Chrystusa – dodał.
Na zakończenie liturgii Wielkiego Czwartku Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ołtarza Wystawienia (Ciemnicy).
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl