Historia wiary nierozdzielnie związana jest z historią naszego narodu. W tym dniu w sposób przedziwny to, co w nas patriotyczne, polskie splata się i wiąże z tym, co chrześcijańskie i katolickie - mówił bp Andrzej Kaleta podczas Mszy św. w kieleckiej katedrze z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej stwierdził, że jako Polacy mamy szczególny udział w przeżywaniu bliskości z Maryją, o czym świadczą między innymi wybitne pomniki naszej kultury narodowej. Jednym z przykładów jest pieśń Bogurodzica.
- Dowodów na to, że matka Chrystusa zajmuje szczególne miejsce w historii naszego narodu jest wiele. Dlatego nie można oddzielać historii Polski od chrześcijańskiej wiary, od jej korzeni. Choć jak chcą niektórzy nasze mówienie o ojczyźnie powinno być wolne od odniesień religijnych. W Polsce tak się jednak nie da. Czy to się komuś podoba, czy nie, nasza ojczyzna swój tożsamościowy początek bierze z wydarzenia chrztu świętego przyjętego ponad tysiąc lat temu - mówił hierarcha.
Biskup Andrzej Kaleta, podkreślał, że wstawiennictwo Maryi kształtowało historię Polski, nadawało charakter tożsamości narodowej i ratowało nas z opresji.
- Chrześcijańska wiara była siła i skarbnicą wartości, które stały się fundamentem tego, kim jesteśmy i kim byliśmy. Tych wartości także teraz nie możemy porzucać dla rozmaitych tzw. poprawności kulturowych czy politycznych. Nasza tożsamość wyrasta z historii kształtowanej przez wiarę i wartości, to nasza droga przez dzieje. Wyrażanie wiary i odwoływanie się do Maryi było w najważniejszych momentach historii fundamentem działania naszych przodków. Najlepszym przykładem są między innymi śluby Jana Kazimierza złożone w czasie niszczącego potopu szwedzkiego - zaznaczał biskup.
Hierarcha ocenił, że niepodległość serca zawsze owocuje niepodległością życia wobec jakichkolwiek systemów, które chcą nas zniewalać. Biskup Kaleta stwierdził, że także obecnie światu, który mierzy się z wojną na wschodzie Europy potrzebna jest pomoc i opieka Matki Bożej.
test za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl