W sobotę, 7 maja 2022 r. od Mszy św. sprawowanej w kieleckiej Bazylice Katedralnej o godzinie 11.00 rozpoczęły się uroczystości nadania stopnia patriotycznego ponad stu Braciom Rycerzom Kolumba z jurysdykcji polskiej.
Zaplanowane wydarzenie zbiegło się z odpustem ku czci Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w Jej świątyni. Dla Rycerzy, zgłoszonych przez swoje Rady w parafiach do przyjęcia czwartego i zarazem najwyższego stopnia patriotycznego, była to także pielgrzymka po łaski duchowe. Eucharystii koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów, w większości należących do Rycerzy Kolumba przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji radomskiej Piotr Turzyński.
Druga część oficjalna odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Ceremonię inicjacji stopnia patriotycznego otworzyła seria wykładów na temat historii naszej Ojczyzny z objaśnieniem jej symboli heraldycznych. Nawiązują do nich motywy obecne na odznace stopnia patriotycznego: flaga Polski, emblemat Ducha Świętego, kula ziemska oraz krzyż z ośmioma punktami wpisanymi w ramiona, które oznaczają Osiem Ewangelicznych Błogosławieństw. Kandydaci poznali na nowo najważniejsze szczegóły historii kraju iwartości szanowane przez pokolenia przodków. Przyjęli także uroczyste pasowanie mieczami z rąk Braci Rycerzy z Rady Stanowej Rejonu Polska.
Każdy nowy Rycerz Stopnia Patriotycznego otrzymał stosowną odznakę oraz pendent – biały pas z wyhaftowanymsymbolem przyjętego stopnia, którego przywilej noszenia przypada na ważne uroczystości kościelne i patriotyczne. Wydarzenia dnia zostały zwieńczone wspólnym obiadem w refektarzu seminaryjnym.
Kim są Rycerze Kolumba? Na co dzień wzorowymi mężami, ojcami i obywatelami kraju. Jako ludzie wierzący pragną rozwijać charyzmat apostolstwa i dobrych uczynków przez ofiarną pomoc w swojej parafii oraz diecezji. Działając w bratnich Radach, są do dyspozycji dla siebie nawzajem, dla proboszcza oraz osób w potrzebie. Pomagają w tworzeniu piękna liturgii, w fizycznych pracach, a ostatnio podczas wojny wspierają uchodźców
z Ukrainy.
Do Rycerzy Kolumba należy też wielu kapłanów naszej diecezji, którzy w ten sposób rozwijają swój charyzmat tworzenia parafii jako wspólnoty wspólnot.
Ks. Rafał Borecki
Dariusz Wolniak
KUSTOSZ RADY STANOWEJ RYCERZY KOLUMBA
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl