Dnia 11 maja 2022 r. parafianie i goście licznie przybyli do Sanktuarium Matki Bożej w Szczaworyżu, przynosząc ze sobą kwiaty i bagaże pełne wielu ważnych spraw i próśb.
Tradycyjnie na samym początku ks. proboszcz Stanisław Kondrak wyraził swoją radość i serdecznie przywitał wszystkich przybyłych. Maj to piękny miesiąc, a w Kościele to czas szczególnej czci Matki Bożej. Żywa jest w Polsce tradycja gromadzenia się przy kapliczkach przydrożnych i w kościołach na nabożeństwach majowych. Sylwia Sztorc z Nowej Wsi przybliżyła w prelekcji historię nabożeństw majowych ku czci Matki Bożej. W Polsce początki tradycji tych nabożeństw sięgają XVIII w.
Po nabożeństwie majowym, w trakcie którego było wystawienie Najświętszego Sakramentu połączone z adoracją, zgromadzeni na czuwaniu udali się na modlitwę różańcową po dróżkach, wokół kościoła. Rozważane były Tajemnice Radosne, a rozważania przygotowały Róże Różańcowe z Nowej Wsi. Rycerze Kolumba nieśli wizerunek Matki Bożej. Rozważając kolejne tajemnice różańca poznajemy ziemskie życie Maryi. Uczymy się od Niej zaufania i zawierzania wszystkiego bez wyjątku Bogu. Zauważamy też, że Jej trud i zmagania z rzeczywistością często przypominają nasze życie, przez co Maryja jest naszą nauczycielką codzienności. Sama przeżyła rzeź niewiniątek, strach i ucieczkę do Egiptu, tyranię rządzących, prześladowanie Jej Syna przez faryzeuszy. Był w Jej życiu strach, niepewność i ból, czyli wszystko czego my sami doświadczamy na różnych etapach swojego życia. W rozważanej piątej tajemnicy radosnej – „Znalezienie Pana Jezusa”, Maryja z Józefem gubią Jezusa i pojawia się strach, zakłopotanie i pytanie „Co teraz?”. Podobnie jest w naszym życiu, kiedy tracimy kontakt z Bogiem, życie zaczyna się chwiać bo w naszym sercu pojawia się niepokój. Znalezienie Boga przywraca pokój w sercu, równowagę w naszym życiu i naszej rodzinie. Słowa św. Augustyna dobitnie to potwierdzają – „Niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu.” Maryja doskonale o tym wiedziała i potrafiła zanurzyć swoje życie w miłości Boga i żyła ze świadomością, że wszystko co Bóg zrobi jest dobre i nas do takiej postawy zachęca.
Mszę świętą o godz. 20.00 koncelebrowało 9 prezbiterów pod przewodnictwem ks. dr. Andrzeja Kwaśniewskiego. Czytania liturgiczne w trakcie Mszy św. przeczytała Anna Stępień z Nowej Wsi. W czasie homilii ks. Kwaśniewski przypomniał postać św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. Przywołał też postać króla Jana Kazimierza, który oddał Polskę w opiekę Matce Bożej nazywając Ją Królową Polski. Natomiast kardynał Stefan Wyszyński postawił wszystko na Maryję i w tym duchu przygotował wyjątkową celebrację obchodów 1000-lecia chrztu Polski w 1966 r., która dała nam siłę i pozwoliła oprzeć się laicyzacji, której uległ zachód – podkreślił w homilii kapłan.
Po Mszy św. w łączności z Jasną Górą o godz. 21.00 wszyscy modlili się Apelem Jasnogórskim, po którym uczestnicy czuwania udali się w procesji za ołtarz główny aby oddać cześć relikwiom świętym. Ks. proboszcz Stanisław Kondrak podziękował gościom i parafianom za przybycie i zaprosił na kolejne czuwanie modlitewne do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu, które odbędzie się 8 czerwca 2022 r. o godzinie 18.30.
Krzysztof Dziarmaga
Foto: KD
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl