Tłumy kielczan upamiętniły 1 marca "Żołnierzy Wyklętych" - związanych z działalnością antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Kieleckie uroczystości rozpoczęły się modlitwą i złożeniem kwiatów na symbolicznym grobie bohaterów podziemia - na cmentarzu na Piaskach.
Modlitwie kielczan przewodniczył dyrektor Zespołu Szkół Katolickich, ks. Jacek Kopeć, który przypomniał altruizm, determinację i poczucie godności „Żołnierzy Wyklętych”. Za działalność na rzecz upamiętniania etosu „Wyklętych” ks. Kopeć otrzymał pamiątkowy ryngraf od Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Modlitwa odbywała się także przy kilku grobach „Wyklętych” znajdujących się na Piaskach.
Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Leszek Bukowski zauważył z kolei, że szczególnie Kielecczyzna była areną walk z podziemiem niepodległościowym, stąd prowadzone tutaj działania mają być w najbliższym czasie objęte szczegółową kwerendą badawczą ze strony IPN. Podkreślił, że wciąż, z każdym rokiem pojawiają się nowe nazwiska, fakty. Według ostatnich szacunków mówi się o 20 tysiącach zabitych.
W uroczystości na cmentarzu wzięły także udział liczne reprezentacje szkół.
Wieczorem z kolei odbyły się uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze naprzeciw Bazyliki Katedralnej.
"Żołnierzy wyklętych" było tysiące, z różnych rodzin i domów. Łączyła ich miłość do Polski” - podkreślał wicewojewoda Grzegorz Dziubek. Zauważył , że komunistyczna władza odnosiła się do nich pogardliwie. „Dopiero dzisiaj w wolnym kraju możemy oddawać im hołd” – mówił wicewojewoda.
O godz. 18.00, w całym mieście zabrzmiały syreny alarmowe. W Wojewódzkim Domu Kultury otwarta została także przygotowana przez IPN wystawa "Bić się do końca", prezentująca działalności zbrojnego podziemia niepodległościowego na Kielecczyźnie. Wernisaż połączony był z pokazem filmu dokumentalnego "Wyklęci. Żołnierze, których miało nie być”.
Na Kielecczyźnie działało kilka organizacji, które wywodziły się z byłych "leśnych". Ostatnia partyzancka grupa kadrowa, dowodzona przez Aleksandra Młyńskiego "Drągala" została rozbita w 1950 r. Potem działały jeszcze organizacje młodzieżowe. Za pomoc, udzieloną żołnierzom podziemia Urząd Bezpieczeństwa surowo karał ludność cywilną . Mimo represji, żołnierze wybierali walkę licząc na zmiany na arenie międzynarodowej.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony był w Polsce po raz trzeci. Święto zostało ustanowione w 2011 r. w 60. rocznicę stracenia przez bezpiekę kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl