Osoba, która wymyśliła nazwę „Solidarność” powinna być wdzięczna Panu Bogu, bo to było natchnienie Boże, a słowo to ujęło cały świat – powiedział Ksiądz Biskup Marian Florczyk w Bazylice Katedralnej podczas Mszy św. z okazji 40-lecia powstania Solidarności Walczącej.
W Eucharystii wzięli udział m.in. Mirosław Gębski – starosta kielecki i współorganizator obchodów, senator Krzysztof Słoń, prof. Piotr Wawrzyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, poseł Krzysztof Lipiec, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, a także przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach.
W homilii biskup cofnął się do 1980 r., gdy rodziła się Solidarność, gdy sam był młodym człowiekiem, gdy była absolutna władza reżimu nad obywatelami, a w polskim narodzie – „wielu najętych nikczemników i fałszywych świadków”. Przypomniał rozpoznawalność Solidarności, zachwyt korespondentów zagranicznych i nauczanie św. Jana Pawła II na ten temat.
– Znaczenie Solidarności tłumaczył nam św. Jan Paweł II, który mówił: „Powiedziałem, solidarność musi iść przed walką. Ona wyzwala także walkę, ale nie jest to nigdy walka przeciw drugiemu, które traktuje człowieka jako wroga i nieprzyjaciela. To walka o drugiego człowieka, o jego prawa, prawdziwy postęp i dojrzalszy kształt życia ludzkiego” – wspomniał słowa papież bp Florczyk.
Biskup zauważył, że słowo „solidarność” funkcjonowało w świecie i nauce społecznej, ale raczej jako solidaryzm społeczny. – Czym jest, była i winna być solidarność? Najlepiej wyjaśnia to fragmenty hymnu „Solidarności” – mówił bp Florczyk, cytując słowa: „aby nie żyć, klęcząc na kolanach” i o „zjednoczeniu w jednym celu”.
– Ciągle trzeba dążyć do większego dobra, zgody i szacunku. „Solidarność” zrodziła „Solidarność Walczącą” – podkreślał. – Jesteśmy bogatsi w doświadczenia i korzystając z tego bogactwa powinniśmy się ciągle mobilizować do walki o większą zgodę, więcej miłości i większy patriotyzm – zaapelował bp Florczyk.
tekst za: ekia.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl