Boliwia, Peru, Zambia i wiele innych dalekich krajów – tam posługują misjonarze. O swojej drodze powołania oraz o specyfice pracy misyjnej opowiadali podczas spotkania z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim, przewodniczącym komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji.
– Misjonarze to ludzie posłani przez Kościół, którzy głoszą Ewangelię. Powinni być zawsze otoczeni opieką, troską modlitwą. Dobrze, że potrafią tworzyć wspólnotę – powiedział biskup.
Wśród obecnych na spotkaniu była siostra Maria Górska ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich, która pracuje w Zambii m. in. jako pielęgniarka.
– Jeszcze w nowicjacie złożyłam deklarację, że jeśli będzie potrzeba, to mogę służyć na ziemiach afrykańskich. Po 6 latach podtrzymałam tę decyzję, kiedy usłyszałam, że w Zambii potrzebują pielęgniarki. W 1984 roku byłam na rocznym przygotowaniu w Warszawie, od 1985 do teraz jestem w Zambii z przerwą w latach 2014-2016, kiedy byłam na Jamajce. Pracuję teraz jako pielęgniarka szkolna, mam pod opieką prawie 700 uczniów i cały personel szkolny z rodzinami. Oprócz tego katechizuję dzieci i przygotowuję je do sakramentów – opowiada.
Ksiądz Antoni Sokołowski, który pracuje obecnie na Wybrzeżu Kości Słoniowej początkowo wiązał swoją przyszłość ze służbą wojskową w Siłach Powietrznych.
– Zdałem do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, ale ksiądz Czesław Konwent powiedział mi: „Masz dobre zdrowie, zamiast oddać je w służbie Bogu, to oddajesz na służbie komunistom”. Mocno mnie to uderzyło, zrezygnowałem ze szkoły w Dęblinie i wstąpiłem do seminarium w Tarnowie. W 1985 otrzymałem święcenia w Kielcach, a w 1990 roku trafiłem do Centrum Formacji Misyjnej, skąd wyruszyłem na Wybrzeże Kości Słoniowej.
Jak zauważa misjonarz, Kościół w tamtych okolicach się rozwija i ma młode oblicze.
– To Kościół bardzo żywy, dynamiczny, śpiewający, rozmodlony. Kiedy katecheza zaczyna się wieczorem, dzieci już od południa czekają, śpiewają, grają. Obecność dzieci i młodzieży jest bardzo widoczna.
Siostry Filemona Rapacz i Wiesława Longosz ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich posługiwały w Boliwii i w Peru. Obie gotowość do misji zgłosiły po ślubach.
– Jestem pedagogiem, więc pracuję z dziećmi. Najbardziej ujmuje mnie właśnie kontakt z drugim człowiekiem. Ludzie bardzo cieszą się ze spotkań, choć nie zawsze jest łatwo – przeszkodami są często różnice kulturowe, mentalnościowe czy religijne, ale te przeszkody są możliwe do pokonania – mówi siostra Filemona.
Siostra Wiesława dodaje, że bardzo trudne jest zdobycie zaufania wśród ludzi w Afryce.
– Człowiek jest wystawiony na wiele prób, my staramy się przede wszystkim być świadkami Jezusa Chrystusa, który dawał nam siebie, być normalnymi ludźmi i dawać świadectwo prawdzie.
Siostra Jadwiga Witek ze zgromadzenia Urszulanek Unii Rzymskiej, która od 1978 posługuje w Peru, wspomina, że brała udział w początkach katechezy rodzin w tym kraju
– Cały czas jestem blisko rodzin. Widać, że potrzebujemy siebie nawzajem. Choć czasem ta posługa jest trudna, to cały czas ich zapraszam, by podążać razem jedną drogą z Panem Jezusem.
Jak powiedział biskup Jan Piotrowski, dzielenie się doświadczeniami misyjnymi ma duże znaczenie także w życiu wiernych z Polski
- Jest prosta zasada, o której mówił Jan Paweł II, „Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana”. Jest to w pewnym sensie obieg dobra, więc trzeba dzielić się tym, czego się samemu doświadczyło.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl