W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie rozpoczął się nowy rok formacyjny. Do posługi na misjach będzie przygotowywać się 10 osób. Wśród nich jest 5 księży diecezjalnych, 4 siostry zakonne i 1 osoba świecka.
7 września 2022 r. uroczystość zainaugurował wykład „Horyzonty formacji misyjnej”, przygotowany przez ks. dr. hab. Tomasza Szyszkę SVD, prof. UKSW. Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. „To rewolucjoniści są niecierpliwi, rzucają przekleństwa i burzą to, co zostało zbudowane. Misjonarz to cierpliwy ogrodnik” – zaznaczył w homilii bp Piotrowski. W spotkaniu udział wziął również abp Alick Banda, metropolita Lusaki (Zambia).
W inauguracji udział wzięli dotychczasowy dyrektor CFM ks. Jan Fecko, którego zastąpi teraz ks. Eugeniusz Szyszka, dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes Zbigniew Sobolewski, dyrektor stowarzyszenia MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki, a także ojciec duchowny CFM, przedstawiciel wydziału teologicznego UKSW, sekcji misjologii, wykładowcy oraz przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych.
Kandydaci na misjonarzy będą formować się w Centrum Formacji Misyjnej przez dziewięć miesięcy. Czekają ich wykłady z misjologii, teologii duchowości, kulturoznawstwa, zajęcia warsztatowe z medycyny tropikalnej oraz spotkania formacyjne. Niezbędnym elementem kształcenia jest nauka języka obcego. Uczestnicy, podzieleni na trzy grupy językowe (angielski, francuski, hiszpański), w drugim półroczu będą uczyć się sprawować liturgię w danym języku.
Formację w CFM wieńczy obrzęd posłania na misyjną placówkę z wręczeniem krzyża misyjnego. Część wyjedzie bezpośrednio na misje, a część na dodatkową naukę języka. Tegoroczni kandydaci wyruszą m.in. do Burundi, Boliwii, Ekwadoru oraz na Jamajkę. Kontrakt misyjny, który jest umową między diecezją posyłającą misjonarza a diecezją przyjmującą go, trwa dwa lub trzy lata.
Obecnie na świecie posługuje 1800 polskich misjonarek i misjonarzy, w 99 krajach na 5 kontynentach. Najwięcej znajduje się w Ameryce i na Karaibach.
Centrum Formacji Misyjnej jest miejscem kształcenia przyszłych misjonarzy i jednocześnie ich domem, kiedy przyjeżdżają z misji na urlop do Polski. Jest to również siedziba Dzieła Pomocy Ad Gentes, stowarzyszenia MIVA Polska oraz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Centrum Formacji Misyjnej jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
tekst za: missio.org.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl