Na cmentarzu przy grobie Sprawiedliwych i w kościele parafialnym w Młodzawach Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta przewodniczył modlitwom za Polaków tarujących Żydów podczas II wojny światowej. Wydarzenie odbyło się w ramach XX Spotkań z Kulturą Żydowską.
Uroczystości rozpoczęły się w Młodzawach Małych, modlitwą przy grobie Juliana Laskowskiego, który w 1942 r., przed akcją wysiedlenia Żydów z Pińczowa, ukrywał rodzinę żydowską. W 1985 r. został odznaczony Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
U Juliana Laskowskiego w Pawłowicach wraz z rodzicami i starszym bratem ukryła się mieszkająca dziś w Izraelu Anna Lewkowicz. Podczas okupacji miała zaledwie kilka lat. Przyjechała na uroczystości i chętnie dzieliła się wspomnieniami - opowiadała o zmianie kryjówek, o bohaterstwie Laskowskich.
– Ukrywanie Żydów było niezwykle trudne. Za udzielenie pomocy Żydom groziła kara śmierci. Dlatego trzeba uczcić tych, którzy wykazali się bohaterską postawą – mówiła.
Następnie uczestnicy udali się do kościoła parafialnego.
Eucharystii w intencji Polaków ratujących Żydów przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Dziękował za tę uroczystość, prosił o pielęgnowanie świadectw i gestów człowieczeństwa. – Pomódlmy się za wszystkich tych, którzy tu żyli i w trudnych czasach nie zapomnieli o najważniejszym, o tym jakie jest najważniejsze przykazanie, jakie nam zostawił Chrystus – przykazanie miłości – mówił.
Homilię wygłosił redemptorysta, o. prof. Paweł Mazanka (UKSW). Zauważył, że po raz pierwszy, po 36 latach kapłaństwa i codziennego odprawiania Mszy św., celebruje Eucharystię za tych, którzy ratowali Żydów. Przypomniał, że 21-letni Julian i jego siostra Józefa Laskowscy należą do grona 7200 Polaków, odznaczonych Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. – Módlmy się, abyśmy odświeżyli postawę miłości i aby Bóg oszczędził nam takich ciężkich prób – mówił, zachęcając do „codziennych gestów miłości”, o które prosi papież Franciszek.
Na zakończenie religijnej części uroczystości bp Kaleta nazwał Polaków ratujących Żydów tymi, „którzy dochowali wierności Panu Bogu, sobie, tradycji ojców” i takie postawy zalecał.
Renata Urban – historyczka i judaistka z Muzeum Regionalnego w Pińczowie podkreśliła, że nie jest znana dokładna liczba ratujących. Wciąż docierają nowe informacje na ten temat, ale wymagają one dokładnej kwerendy.
W Szkole Podstawowej w Młodzawach odbyła się promocja książki Renaty Urban i Piotra Żaka „Historia Żydów z okolic Pińczowa”, a Andrzej Róg przedstawił monodram „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego, w hołdzie rodzinom chłopskim ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Zwieńczeniem dnia był koncert Izabeli Szafrańskiej pt. „Żydowska uliczka” – w Tężni w Busku-Zdroju.
Wydarzenie odbyło się w ramach XX Spotkań z Kulturą Żydowską, które trwają od 8 do 11 września, a ich miejscem są miasteczka Ponidzia: Młodzawy, Pińczów, Kazimierza Wielka i Busko-Zdrój.W tym roku Spotkania połączone są szczególnie z upamiętnieniem Polaków ratujących Żydów.
Organizatorami są: Buskie Stowarzyszenie Kulturalne oraz Towarzystwo Miłośników Buska Zdroju, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej, przy wsparciu lokalnych samorządów, szkół, placówek kultury.
Inicjatorem wydarzeń jest Jarosław Zatorski – były burmistrz Chmielnika, któremu miasteczko zawdzięcza przywrócenie pamięci o Żydach i odrestaurowaną synagogę z XVIII wieku, przekształconą w Ośrodek Edukacyjno-Muzelany „Świętokrzyski Sztetl”.
- Zaczynaliśmy w Chmielniku ufni, że nie tylko to miasteczko wspomni Żydów, byłych mieszkańców, ich kulturę i tradycję. Po 20 latach jubileuszowe spotkania realizujemy w 4 miejscowościach Ponidzia, upamiętniając ludzi, wydarzenia i przybliżając współczesnym mieszkańcom historię tych, których zabiła nienawiść okrutnego systemu, a pomogła w tym podłość i zachłanność złych ludzi – mówi Zatorski, prezes Buskiego Stowarzyszenia Kulturalnego.
Spotkania rozpoczęły upamiętnienia w Kazimierzy Wielkiej, gdzie wczoraj 8 września nastąpiło odsłonięcie Pomnika Pamięci Uczniów Przedwojennej Kazimierzy Wielkiej, zakończone widowiskiem „Żyd - Wieczny Tułacz” w wykonaniu aktorów krakowskich scen. W pińczowskiej synagodze pokazano spektakl „Piosenka o Złotej Krainie” w wykonaniu krakowskiego artysty Andrzeja Roga i Przyjaciół.
Dalsza część Spotkań – w sobotę i niedzielę 10 i 11 września będzie się odbywała głównie w Busku-Zdroju.
W sobotę nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterską postawę lekarza Mariana Dworczyka, ratującego w czasach zagłady rodzinę żydowską. Tablica została umieszczona na budynku szpitala „Górka”. W tym dniu także – promocja książki „Podróż bez końca” autorstwa uratowanej przez Polaków Matyldy Engelman, napisanej w Australii. Będą także recitale i koncerty muzyki żydowskiej, m.in. spektakl Rafała Kmity „Aj waj, czyli historie z cynamonem”, będą smaki przedwojennej kuchni żydowskiej.
Niedzielę 11 września rozpocznie otwarcie wystawy obrazów wybitego artysty Mariana Czapli, pochodzącego z Szydłowa, a szydłowianie zaprezentują pokaz suszenia śliw na laskach – to unikatowy sposób, który Szydłów zawdzięcza Żydom. Przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury będzie trwał kilkugodzinny festyn. Na zakończenie spotkań o godz. 19 Jacek Cygan poprowadzi koncert „Rodzynki z migdałami”.
dziar/Młodzawy
Foto: Agnieszka Dziarmaga
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl